Toplumcu yazarlarımızdan Erol Toy'un hayatı ve eserleri
The life and works of particularly writer Erol Toy
  1. Tez No: 120672
  2. Yazar: DENİZ İYİSON UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Erol TOY, 1970-1980 yılları romancıları arasında özellikle tarihi konularda eserler veren toplumcu yazarlarımızdan biridir. Edebiyat dünyasına 1952'de Çınar Dergisi'nde yayımlanan bir hikâye ile girmiştir. Türkiye'nin tarihi gelişimindeki toplumsal oluşumları konu edindiği romanlarında yaşanan çelişkileri, olguları yorumlayarak; sosyalist bir görüşle yansıtan TOY; Cumhuriyet, Akşam, Milliyet, Yeni Dönem, Devrim, Yön, Yeni Ortam, Olay, Çağdaş Toplum, Somut ve Çoğul gibi dergi ve gazetelerde fıkra, makale ve röportaj gibi yazılar yazmıştır. Erol Toy'un eserleri genellikle tarih sahnesinin içinden alınmadır. Roman, deneme, tiyatro gibi türlerde eserler veren yazarın bu özelliği, eserlerinde kendini açıkça belli etmektedir. Biz bu tez çalışmamızın Giriş bölümünde tarihi roman, Anadolu romanı ve TOY'un bu kavramlar içindeki yerinden, bu alanda zikredilebilecek edebiyatçılardan bahsettik. Tezimizin birinci bölümünde, Erol TOY'un hayatı ve edebi şahsiyeti yer almaktadır. İkinci bölüm ise yazarın; romanlarını, denemelerini, çocuk romanlarını ve tiyatro eserlerini değerlendirdiğimiz bölümdür. Çalışmamız; üçüncü bölümdeki sonuç değerlendirmesi ve yazarın eserlerinin genel listesi ile son bulmaktadır. Deniz İYİSON UÇAR Ankara- 2002 ^sss»
Özet (Çeviri)
SUMMARY Being one of our social writers, Erol TOY has particularly written on historical subjects between the years of 1970-1980. He entered the world of literature with his story published in the magazine“ Çınar Dergisi”, in 1952. TOY who chose the socialist formations in Turkey's historical development as subjects in his works, observed the contradictions and the concepts and expressed them with a socialist view. He also wrote pieces of works, interviews, and articles for newspapers and magazines like“ Cumhuriyet, Akşam, Milliyet, Yeni Dönem, Devrim, Yön, Yeni Ortam, Olay, Çağdaşi Toplum, Somut and Çoğul”. The works of TOY are generally extracted from historical scenes. This characteristic, can be openly seen in his novels, essays, and theatre works. In the preface of this thesis, we have tried to explain the historical novel and Anatolian novel and the place of TOY in these concepts, and other novelists that could be cited in this field. In the first part of our thesis, we gave room to the life and literary personality of TOY. In the second part, we have tried evaluate the novels, essays, children's novels and theatre works of the writer. Our work is being concluded with the third part in which the final assesments and the general list of the writer's works is included. Deniz İYİSON UÇAR Ankara-2002