Bilgisayar kesitli dairesel kesitli parçaları kalıp tasarımı
Computer aided die design for circular cross sectional parts
- Tez No: 120719
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET AUTOCAD ORTAMINDA AUTOLİSP PROGRAMLAMA METODU İLE PRES KALIP TASARIMI Bu çalışmada, sac metal kalıpçılığı uygulama alanları, çeşitleri, faydalan, sakıncaları, kesme ve bükme teorisi, kalıp elemanları, tasarlanacak kalıbın bilgisayar ortamında resminin çizimi, programlanması ve tasarımcıya sağladığı kolaylıklar ele alınmıştır. Kalıpçılık uygulamalarından kesme ve bükme kalıpçılığında kullanılan kalıpların dizaynında dikkat edilmesi gereken hususlar ve hesaplamalar ele alınmış, tasannu yapılan kalıbın spesifikasyonlarını belirlemek için elde edilen tüm verilerin birbiri ile koordineli olarak nasıl kullanılacağı konusunda sistematik bir metot oluşturulmuştur. Oluşturulan bu metot bilgisayar ortamında bir kalıp tasarım programı olarak kalıp tasarımcısına büyük kolaylık sağlayacak şekilde bir paket programa aktarılmıştır. Hazırlanan program ile, değişime ve gelişime açık geniş bir veri tabanı oluşturulmuş olup, kalıplama sonucu elde edilecek parçanın malzeme cinsi, malzeme kalınlığı ve şekilsel ölçülerinin oluşturulan programa yüklenmesi ile istenilen kalıp resminin çok kısa sürede, hatasız olarak elde edilmesi sağlanmıştır. 2002, 80 sayfa Anahtar kelimeler : Kalıp, kesme, bükme,
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT DIE DESING BY AUTOCAD USING AUTOLISP PROGRAMMING METHOD In this study, the applications, types, advangates and disadvantages of sheet metal forming processes, cutting and bending theories, die components, computer generated drawings of the die designed and its benefits to be provided to designers. The issues to be taken into consideration and calculations to be made in the desing of dies used in cutting and bending operations have been covered. A systematic methodology has been proposed to use the desing data obtained in accordance with each other for determination of the specifications of the die designed. This methodology has been transferred into a die design software package that eases the design problem and eliminates the design diffculties. With the developed windows based design programme, thanks to its extendable and modifiable database, error free design details and final drawings of the die could be easily achieved in a very short time provided that the necessary details of the product to be formed such as material type, thickness and final product dimensions are specified. 2002, 80 pages Key Words : Die, cutting, forming, design