Farklı iki fitoplankton türü ile beslenen (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acuminatus), karayayın (Clarias gariepinus burchell 1822) larvalarının yağ asidi kompozisyonu
The Fatty acid composition of the African catfish (Clarias gariepinus burchell 1822) larvae, fed with two different phytoplankton species (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acuminatus)
- Tez No: 120724
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
II ÖZET FARKLI İKİ FİTOPLANKTON TÜRÜ İLE BESLENEN (Chlorella vulgaris, Scenedesmus acuminatus), KARAY AYIN {Clarias gariepinus Burchell 1822) LARVALARININ YAĞ ASİDİ KOMPOZİSYONU Bu çalışmada, iki farklı fitoplankton {Chlorella vulgaris, Scenedesmus acuminatus) türü ile beslenen, karayayın {Clarias gariepinus Burchell 1822) larvalarının yağ asitleri ve total lipid kompozisyonu araştırılmıştır. Fitoplanktonların yoğun kültürü için Jaworski ortamı kullanılmış olup, çalışma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada keseyi absorbe etmiş larvalar 6 gün boyunca, iki farklı fitoplankton türü ile beslenmiştir. İkinci aşamada, fitoplanktonlar'ın ve larvaların toplam lipid içeriği ve yağ asitleri analiz edilmiştir. Larvaların beslenmesinde kullanılan fitoplankton türlerinden C. vulgaris'm toplam lipid içeriği, S.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT THE FATTY ACID COMPOSITION OF THE AFRICAN CATFISH {Oarias gariepimis Burchell 1822) LARVAE, FED WITH TWO DIFFERENT PHYTOPLANKTON SPECIES (Çhlorella vulgaris, Scenedesmus acuminates) In this study, the composition of fatty acids and total lipid of the African catfish {Clarias gariepimis Burchell 1822) larvae fed with two different phytoplankton species (Chlorella vulgaris and Scenedesmus acuminatus) were investigated. Jaworski medium was used for mass culture of phytoplankton and the study was carried out at the two stages. In the first stage after yolk sac absorption, larvae were fed with two different phytoplankton species during six days. Secondly, the total lipid and fatty acid content of larvae and phytoplankton were analyzed. The total lipid content of C. vulgaris was found higher than that of S.