Yüzer ağ kafeslerde aynalı sazan (Cyprinus carpio, L., 1758) balıklarının optimum stok yoğunluğu üzerine bir araştırma
A traial on optimum stocking density of miror carp (Cyprinus carpio, L. ,1758) in floating net cages
- Tez No: 120723
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZET YÜZER AĞ KAFESLERDE AYNALI SAZAN (Cyprinus carpio, L., 1758) BALIKLARININ OPTİMUM STOK YOĞUNLUĞU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gölbaşı Gölü'nde yürütülen bu denemede, ortalama ağırlıkları 0,5±0,03 gram olan sıfır yaşlı Aynalı Sazan {Cyprinus carpio, L., 1758) yavruları kullanılmıştır. Göl ortamına adapte edilen yavruların 15, 30, 45, 60 ve 75 balık/250 cm3'lük 5 ayrı stok oranında, 357 gün süreyle yüzer ağ kafeslerdeki büyüme, yem değerlendirme ve yaşama oranları incelenmiştir. Deneme sonunda, 15, 30, 45, 60 ve 75 balık/250 cm3,lük stok yoğunlukların da bireysel canlı ağırlık ortalamaları sırasıyla; 224,84+8,92 g, 148,86±5,99 g, 121,32+14,86 g, 124,56±2,63 g ve 122,55±20,12 g olarak tespit edilmiştir. Deneme sonu canlı ağırlık ortalamaları arasındaki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmuştur (p0,05), en iyi yem değerlendirme oranı 2,22±0,09 ile 15 balık/250 cm3 grubundan elde edilmiştir. Deneme sonunda, ortalama en yüksek yaşama oranı 60 balık/250 cm3 grubunda %84,99, en düşük ise 45 balık/250 cm3 grubunda %74,77 olarak tespit edilmiştir. 2002, 47 sayfa Anahtar kelimden Aynalı sazan, yüzer ağ kafes, stok yoğunluğu, günlük canlı ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, yaşama oranı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A TRIAL ON OPTIMUM STOCKING DENSITY OF MIRROR CARP {Cyprinus carpio, L., 1758) IN FLOATING NET CAGES In this study which was made in Lake of Gölbaşı, weighing 0,5±0,03 g 0-year- old mirror carp {Cyprinus carpio,L-, 1758) fries were used. Growth, feed conversion ratio, and survival rate of fingerlings stocked different densities as 15, 30, 45, 60 and 75 fish/250 cm3 have been examined in floating cages for 357 days. Final mean body weigths for the stocking groups of 15, 30, 45, 60 and 75 fish/250 cm3 were determined as 224,84 ±8,92 g, 148,86±5,99 g, 121,32±14,86 g, 124,56±2,63 g and 122,55±20,12 g respectively.