Kahramanmaraş ilinde bağ alanlarında bazı zararlı türler ile önemli türlerden Eriophyes vitis ve Lobesia botrana'nın bazı biyolojik özellikleri üzerinde çalışmalar
A Study on some pest types in the grapevine areas in Kahramanmaraş and some biological features of the major types Eriophyes vitis and Lobesia botrana
  1. Tez No: 120757
  2. Yazar: SERAP AVGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAHADIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET SERAP AVGIN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANA BİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET KAHRAMANMARAŞ İLİNDE BAG ALANLARINDA BAZI ZARARLI TÜRLER İLE ÖNEMLİ TÜRLERDEN Eriophyes vitis ve Lobesia botrana 'nın BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR SERAP AVGIN DANIŞMAN : Prof. Dr. Cengiz BAHADIROĞLU Yıl : 2002, Sayfa :41 Jüri : Prof. Dr. Cengiz BAHADIROĞLU Prof. Dr. Cafer MART Doç. Dr. Mehmet KANAT Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinin çeşitli yörelerinde (Pazarcık, Çağlayancerit, Türkoğlu, Nurhak, Göksün, Afşin, Elbistan, Ekinözü ilçeleri ve Merkez) 2001-2002 yıllarında bağlara zarar veren böcek türleri, dağılımları, zarar şekli, biyolojik özellikleri, populasyon yoğunlukları ve doğal düşmanları üzerine araştırmalar yürütülmüştür. Sonuçta asma bitkisiyle beslenen 2 akar (Acarina) ve 9 böcek (Hexapoda) olmak üzere, toplam 11 tür zararlı tespit edilmiştir. Bu türler 5 takım olmak üzere 9 familyaya dahildirler. Belirlenen türler arasında en yaygını bağ uyuzu {Eriophyes vitis) ve salkım güvesi (Lobesia botrana) olup % 15-20 ürün kaybına neden olurlar. Bağ uyuzu (E. vitis)'nun asmalarda kalite ve kantite etkilerini araştırmak amacıyla bitkilere farklı zamanlarda (çiçekten önce ve sonra) çeşitli sayılarda yapay şekilde akarlar bulaştırılmıştır. Sonuçta bir bitkiye 11-30 adet akar bulaştırılmış parselde vejetasyon döneminin sonunda bitkilerin 3'üncü derecede zarar gördüğü ve ürün kaybının 600-700 gr olduğu belirlenmiş ve diğer deneme parsellerinde de zedelenme ve ürün kaybının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Salkım güvesi (L. botrana) pupa döneminde çeşitli sığmaklarda kışlamakta ve kelebeklerin ilk uçuşu Nisan ayının ilk haftalarında görülmektedir. Yükselti basamaklarına bağlı olarak uçuş başlangıcı 15-20 gün arasında değişebilmektedir. IIÖZET SERAP AVGIN Bir dişi kelebek 55-60 adet yumurta bırakmakta ve yumurtadan çıkan tırtıllar 4 defa gömlek değiştirmekte, gelişimini 32 günde tamamlamaktadır. Vejetasyon döneminde toplam 3 döl vermekte ve hava sıcaklığına bağlı olarak birinci dölün gelişimi 45-60; ikincininki 35-40 ve üçüncününki 33-35 güne tamamlanmaktadır. Anahtar Kelimler : Asma, yumurta, larva, pupa, ergin, bağ uyuzu (Eriophyes vitis), salkım güvesi (Lobesia botrana), populasyon dinamiği. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SERAP AVGIN DEPARTMENT OF BIOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCffiNCES UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM MSc THESIS ABSTRACT A STUDY ON SOME PEST TYPES IN THE GRAPEVINE AREAS IN KAHRAMANMARAŞ AND SOME BIOLOGICAL FEATURES OF THE MAJOR TYPES Eriophyes vitis and Lobesia botrana SERAP AVGIN Supervisor : Prof. Dr. Cengiz BAHADIRO?LU Year : 2002, Pages : 41 Jury : Prof. Dr. Cengiz BAHADIRO?LU Prof. Dr. Cafer MART Doç. Dr. Mehmet KANAT This study shows the results of a research in some regions of Kahramanmaraş such as Çağlayancerit, Türkoğlu, Nurhak, Göksün, Afşin, Elbistan, Ekinözü and Kahramanmaraş itself on the insect types damaging grapevines, their distribution, damaging type, biological features, population density and their natural enemies. At the end of this research, 11 types of pests, two of which are mites (Acarina) and nine of which are insects (Hexapoda), have been determined to be damaging the grapes. These eleven types of pests belong to 5 teams and 9 families. The most common types of these pests are E. vitis and Lbotrana and they cause considerable damage to the grapevines. They cause % 15-20 yield loss. Various numbers of mites have been released to grapevines artificially at different times (after and before the blossoming period) in order to examine the quality and yield effects of E. vitis. At the end of the examinations, in a lot where 11- 30 mites have been released to the grapevines, it has been determined that there was damage at the third level at the end of the vegetation and the yield loss has been determined as 600-700 gr. and a higher amount yield loss and damage has been determined in the other testing lots. IVABSTRACT SERAP AVGIN L.botrana spends the winter in various shelters in the pupae period and the first flight of the butterflies have been observed in the first week of April. The start of the flight may change between 15 and 20 days depending on height. A female butterfly lays 55-60 eggs and the caterpillars hatching eggs change skin four times and they become fully grown in 32 days. During the vegetation period, they bring forth 3 offspring, and the growth of the first, second, third offspring have been completed in 45-60, 35-40, 33-35 days respectively. Key Words : grapevine, egg, larva, pupa, adult Eriophyes vitis, Lobesia botrana, the dynamics of population. V