Bağ alanlarında asma gövde çukurlaşması-ilişkili virüs (Grapevine rupestris stem pitting-associated virus, GRSPaV)'ün moleküler karakterizasyonu ve genomik çeşitliliğinin araştırılması
Molecular characterization and genomic diversity of grapevine rupestris stem pitting-associated virus (GRSPaV) in main vineyards
  1. Tez No: 413605
  2. Yazar: YUSUF BAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki bağ alanlarında Asma gövde çukurlaşması-ilişkili virüs (Grapevine rupestris stem pitting-associated virus, GRSPaV)'ün tanılanması ve genetik çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Her iki bölgeden 7 ilde toplam 96 bağda virüs enfeksiyonunu temsil eden hastalık belirtileri için gözlem yapılmıştır. Toplam 381 omcadan sürgün ve çubuk toplanmıştır. Örneklerden izole edilen viral RNA'lar, iki aşamalı RT-PCR testinde virüse spesifik primer dizinleriyle testlenmiştir. GRSPaV enfeksiyonu Kahramanmaraş ilinden alınan örneklerde en yüksek bulunurken (%8,13), bunu sırasıyla Mersin (%5.51), Kilis (%4.99), Gaziantep (%4.20), Adana (%1.84), Hatay (%1.31) ve Adıyaman (%0.53) illerinden alınan örnekler takip etmiştir. GRSPaV tanılanmış PCR DNA'larının tek yönlü nükleik asit dizinleri, doğrudan homolog RSP13 (GATGAGGTCCAGTTGTTTCC) primeri ile çıkartılmıştır. Tüm izolatlar içerisinde 20 tanesinin nükleik asit dizin karşılaştırılması yapılarak, filogenetik ilişkisi incelenmiştir. Seçilen GRSPaV izolatlarından 13 tanesi, ABD ve İtalyan izolatları ile aynı grup içerisinde yer alırken, diğer 7 izolatın kendi aralarında ayrı bir grup oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the presence and genetic diversity of the Grapevine rupestris stem pitting-associated virus (GRSPaV) in the vineyard eastern Mediterranean and Southeast Anatolia in 96 vineyards seven locations in boht regions for virus-like symptoms. Green shoots and cuttings were collected from a total of 381 plants. The viral RNA isolated from samples was tested with two-step RT-PCR test with virus-specific primer sets. GRSPaV, was quite high in samples from Kahramanmaras (8.13%), followed by Mersin (5.51%), Kilis (4.99%), Gaziantep (4.20%), Adana (1.84% ), Hatay (1.31%) and Adıyaman (0.53%). The nucleotid sequence of GRSPaV isolates was directly prepare from PCR DNAs homologous primer RSP13 (GATGAGGTCCAGTTGTTTCC). The phylogenetic analysis was done with 20 isolates. Thirteen isolates were in the same group with the US and Italian isolates. Seven isolates were grouped in a separate branchin to create.