Potasyum (K) ve kalsiyum (Ca) elementlerinin K X-ışını tesir kesiti ve şiddet oranları üzerine kimyasal etki
The Chemical effects on K X-ray cross-sections and intensity ratios for the elements potassium (K) and calcium (Ca)
  1. Tez No: 120773
  2. Yazar: FATİH SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Fatih SUNBUL KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET POTASYUM (K) VE KALSİYUM (Ca) ELEMENTLERİNİN K X-ISINI TESİR KESİTİ VE ŞİDDET ORANLARI ÜZERİNE KİMYASAL ETKİ FAT İH SUNBUL DANIŞMAN : DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER Yıl : 2002 Sayfa : 39 Jüri Doç. Dr. Adnan KUÇUKONDER Prof. Dr. Selahattin SERİN Yrd. Doç. Dr. Ömer SÖĞÜT Bu çalışmada, K ve Ca elementlerinin K x-ışını tesir kesitleri ve şiddet oranları üzerine kimyasal etkiler araştırıldı. Bunun için K ve Ca elementlerinin tesir kesitleri ve şiddet oranları teorik olarak hesaplandı. Bu elementlerin bazı bileşikleri için tesir kesitleri ve şiddet oranları deneysel olarak ölçüldü. Numuneler Am-241 radyoizotop halka kaynağından yayımlanan S9.543 keV'lik y-ışınları ile uyarıldı ve numunelerden yayımlanan karakteristik K X-ışınları rezülasyonu 5.9 keV de 155 eV olan Si (Li) dedektör ile sayıldı. Deneyden önce, dedektör verimliliği ve soğurma düzeltmesi faktörleri belirlendi. K x-ışını tesir kesitlerinin ve şiddet oranlarının kimyasal yapıdan etkilendiği gözlendi. Anahtar Kelimeler : X-ışını flüoresans, kimyasal etki, tesir kesiti, şiddet oranı. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fatih SUNBUL UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF PHYSICS MSc THESIS ABSTRACT THE CHEMICAL EFFECTS ON K X-RAY CROSS-SECTIONS AND INTENSITY RATIOS FOR THE ELEMENTS POTASSIUM (K) AND CALCHJM (CA) FAITH SUNBUL Supervisor : ASSOC. PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER Year : 2002 Pages : 39 Jury : Assoc. Prof. Dr. Adnan KÜÇÜKÖNDER : Prof. Dr. Selahattin SERİN : Assist. Prof. Dr. Ömer SÖ?ÜT Isı this study, the chemical effects have been investigated on K x-ray cross- sections and intensity ratios for the elements of Potassium (K) and Calcium (Ca). So, the cross-sections and the intensitiy ratios were theoretically calculated for the elements K and Ca. The cross-sections and the intensity ratios were measured for some compounds of these elements. The compounds were excited by 59.543 keV gamma (y) rays emitted from Am-241 radioisotope source and charecterictic K x-rays emitted from the compounds were counted by means of Si (Li) dedector which has a resolution 155 eV at 5.9 keV. Before the experiment, dedector efficiency and self absorbtion correction factors have been carried out. It was seemed that the K x-ray cross-sections and the intensity ratios have been effected from chemical structure. Key Words : X-ray fluorescence, chemical effect, cross-section, intensity ratio. TV