Celal Bayar Üniversitesi kampüs alanı yeşil alan topraklarının sızma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of the infiltration rate of the greenfield area of Celal Bayar University campus
  1. Tez No: 120784
  2. Yazar: ÜNLEN PINAR İNANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu araştırma, Celal Bayar Üniversitesi Kampus alanı yeşil alan topraklarında, sızma kapasitesinin belirlenmesi amacı ile 2002 yılında yapılmıştır. Bu çalışmada, araştırma alanının ; eğimi ve toprak özellikleri farklı olan üç bölgesinde (A, B ve C bölgeleri) toplam 9 adet test yapılmıştır. Testler,“çift silindir infiltrometre”yöntemiyle yapılmış ve araştırma alanı topraklarında sızma kapasiteleri belirlenmiştir. Elde edilen test verileri, Celal Bayar Üniversitesi Kampus alanı yeşil alan topraklarında A bölgesine ait limit (en düşük) sızma kapasitesi değerlerinin 5.5 ; 7.5 ; 8.0 mm/saat, B bölgesine ait limit sızma kapasitesi değerlerinin 5.5 ; 6.5 ; 7.0 mm/saat ve C bölgesine ait limit sızma kapasitesi değerlerinin ise 15.5 ; 16.0 ; 13.5 mm/saat olduğunu göstermektedir., vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out in 2002 to determine the infiltration rate of the greenfield area of Celal Bayar University Campus. In this study, totaly nine tests are performed in three different regions of different slope and soil features (the regions of A, B and C). The tests were made through“double-cylinder infiltrometer”method and the infiltration rate of the research area was determined. The experimental data determine the limit infiltration rate of region A as 5.5 ; 7.5 ; 8.0 mm/hour the limit infiltration rate of region B as 5.5 ; 6.5 ; 7.0 mm/hour and the limit infiltration rate of region C as 15.5 ; 16.0 ; 13.5 mm/hour, in the greenfield area of the Celal Bayar University Campus. VII