Kireçli bir toprağa kükürt ve hümik asit uygulamasının ıspanak (Spinacea oleracea var. spinoza) bitkisinin verim kriterleri ve verim ile besin elementi içeriğine etkileri
The Effect of sulfur and humic acid applications on yield and yield components with nutrient contents of spinach (Spinacea oleracea var. spinoza) in calcerous soil
- Tez No: 120847
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET KİREÇLİ BİR TOPRAĞA KÜKÜRT VE HÜMİK ASİT UYGULAMASININ ISPANAK ( Spinacea oleracea var. spinoza ) BİTKİSİNİN VERİM KRİTERLERİ VE VERİM İLE BESİN ELEMENTİ İÇERİĞİNE ETKİLERİ AYAŞ, Hatice Yüksek lisans tezi, Toprak Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Füsun GÜLSER Kasım 2002, 26 Sayfa Bu araştırma 2001-2002 yıllan arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama bahçesinde 48 parselde tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüşütür. Denemede kükürdün (0,125,250,375 g/m2) ve hümik asidin (0,10,20,30 g/m2) dört farklı dozu kullanılmıştır. Kükürt ve hümik asidin verim ve verim kriterleri ile besin element içeriğine etkilerine karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca bitki gelişmesini teşvik etmek için 40 kg N/da olacak şekilde üre, 30 kg P205 olacak şekilde TSP ve 3.5 ton/da ahır gübresi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF SULFUR AND HUMIC ACID APPLICATIONS ON YBELD AND YIELD COMPONENTS WITH NUTRH5NT CONTENTS OF SPINACH (Spinacia Oleracea Var. spinozd) IN CALCEROUS SOD.,. AYAŞ, Hatice MSc. Soil Science Supervisor: Asst Prof. Dr. Füsun GÜLSER November 2002, 26 page This research carried out according to factorial experimental desing in randomize parcels as three replication at Yüzüncü Yıl University Agricultural Faculty, Horticultural Research and Application Area in 2001-2002 year. Different doses of sulfur (0.125.250.375 g /m2) and humic acid (0.10.20.30 g / m2) was applied in calcerous soil in this research. It is aimed that to comparison the effects of sulfur and humic acid on yield and yield components and nutrient contents in spinach. On the other hand urea as 40 kg /da N triple super phosphate as 30 kg /da P205 and barnyard manure as 3.5 ton/da were given to parcels for stimulate of plant growing. The applications of humic acid increased total yield of spinach.