Remote oracle database access, modify and control
Uzak oracle veri tabanına erişim, düzenleme ve kontrol
  1. Tez No: 120851
  2. Yazar: TANER UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
öz Uzak bir Oracle Database Server' a Net8 Asistant yardımı ile veya manuel olarak Oracle Client ve Server Listener tanımlanarak, ODBC (Open Database Connectivity) sürücüsü yüklenerek ve BDE (Borland Database Engine) Administrator ayarları yapılarak client tarafından Oracle Database'e ulaşılabilir. Bu ayarların yapılabilmesi Database ve işletim sisteminde uzmanlık gerktirir. Bu yüzden erişim gerçekleştiğinde dahi her zaman tablolara ulaşmak, tablolar üzerinde değişiklik yapmak, tabloları kontrol etmek, alanlar ve özelliklerine ulaşmak mümkün olmayabilir. Kurulumu ve konfigirasyonu otomatik olan bu proje ile birden fazla Database bağlanabilmek ve tablolarına ulaşmak, tablolar üzerinde değişildik yapmak, kontrol etmek, database alanlarına ve özelliklerine ulaşmak daha etkin, daha kolay, daha hızlı olmakta ve hatta ileri SQL (Structured Query Language) kullanımı için komut editörünü de sağlamaktadır. Net 8 Assistant veya manuel Oracle Listener ayarları, ODBC, BDE kullanımı ve ayarları da araştırılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract Client - based Remote Oracle Database Server can be accessed by configuring Oracle Client's and Server's Listeners by Net8 Assistant, ODBC (Open Database Connectivity) Driver and BDE (Borland Database Engine) Administrator. When connection is established and access is realized; modifying, controlling remote Oracle Database Server's tables, fields, records and their properties is very difficult also sometimes it is not possible if the client and server listener are not configured well. This project provides an efficient and easy to use environment for configuring, accessing and controlling a remote Oracle Database. The project provides a SQL command editor for advanced command typing that will be need in advanced usage. Guidelines for manual configuration and configuration using Net8 Assistant are introduced in this research. Also some guidelines for the configuration of ODBC and BDE are introduced as an aid for the user.