Genelleştirilmiş simetrik grupların gösterimleri
Representations of the generalized symmetric groups
- Tez No: 120902
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENELLEŞTİRİLMİŞ SİMETRİK GRUPLARIN GÖSTERİMLERİ Handan YOLDAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sait HALICIOĞLU Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrıldı, ikinci bölümde, çalışma için gerekli olan ve ileride kullanılacak temel tanım ve kavramlar verildi. Üçüncü bölümde, keyfi cisimler üzerinde G. D. James tarafından verilen Sn simetrik grubunun bütün indirgenmez modüllerini ve indirgenmez gösterimlerini belirlemeye yönelik kombinatoriyel bir yöntem verildi. Dördüncü bölümde, Bn tipindeki Weyl grupların keyfi cisimler üzerinde bütün indirgen mez modülleri ve indirgenmez gösterimleri belirlendi. Son bölümde, genelleştirilmiş simetrik grupların kompleks cisimler üzerinde indirgenmez modülleri ve indirgenmez gösterimleri belirlendi. 2002, 120 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Gösterim, F[Ö]-modül, simetrik grup, Bn tipindeki Weyl grup, genelleştirilmiş simetrik grup, grup cebiri, parçalanma, A-tablo, A-tabloid, A-polytabloid, Specht modül, Garnir elemanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis REPRESENTATIONS OP THE GENERALIZED SYMMETRIC GROUPS Handan YOLDAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Sait HALICIO?LU This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use. The third chapter is mainly concerned with G. D. James' construction of all the irreducible modules of the symmetric groups over an arbitrary field. In the fourth chapter, the construction of all the irreducible modules of the Weyl groups qf type B« over an arbitrary field is given. In the final chapter, the irreducible modules of the generalized symmetric groups over complex field are determined. 2002, 120 pages KEY WORDS : Representation, F[G]-module, Symmetric group, The Weyl groups of type Bn, Generalized symmetric groups, Group algebra, Partition, A-tableau, A-tabloid, A-polytabloid, Specht module, Garnir element.