Kayadibi (Elmadağ) civarındaki listvenitlerin oluşumu
Listwaenites occurences in vicinity of Kayadibi (Elmadağ)
- Tez No: 120917
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAYADİBİ (ELMADAĞ) CİVARINDAKİ LİSTVENİTLERİN OLUŞUMU Mehtap SÖNMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Şükrü KOÇ İnceleme alanında Kuvaterner yaşlı alüvyonlar; Üst Kretase yaşlı volkanik taneli konglomera-kumtaşı-çamurtaşı-kireçtaşları; spilit-diyabazlar; radyolarit-çamurtaşları ve yerleşim yaşları Jura-Senomaniyen zaman aralığı kabul edilen Eldivan ofiyolit topluluğundan türemiş serpantinit blokları bulunmaktadır. Bölgede serpantinitlerin aberasyonlarının dönüşüm kayaçları olan listvenitler de yer almaktadır. Sivri Tepe, Kızıldağ ve Çambayırı Tepe olmak üzere üç farklı alanda serpantinitlerin hidrotermal alterasyonları sonucu oluşmuş listvenitleşmeler belirlenmiştir. Bunlar mineralojik ve jeokimyasal özellikleri dikkate alınarak silika-karbonat ve karbonat listvenitleri şeklinde tanımlanmış olan kayaçlardır. Listvenitleşmeler genelde kırıklar çevresinde izlenmiş ve bu alanlarda alterasyon öncesindeki kayaçları işaret eden elek dokuları, saha ve mikroskop incelemelerinde belirlenmiştir. Serpantinitlerde hemen hemen daima bir miktar silisleşme, karbonatlaşma, kloritleşme ve demirhidroksitleşmeye rastlanmıştır.örneklerin XRD analizlerinde krizotil, antigorit, talk, kuvars, kaolinit, klorit, kalsit ve manyetit mineralleri belirlenmiştir. Tamamen listvenit olarak tanımlanan kayaçların büyük çapta silisleştiği ve karbonatlaştığı görülmüştür. Buna paralel olarak da kuvars, kristobalit, kalsit, dolomit, manyezit mineralleri ile olivin ve serpantin reliktleri izlenmiştir. Serpantinit ve listvenit kayaçlarında manyetit, kromspinel, ilmenit, martit, lepidokrosit, götit, pirit ve kalkopirit gibi opak mineraller belirlenmiştir. ICP-MS analizine göre listvenitlerde Au, Ag, Pt, Pd, Co ve Ni gibi kıymetli metallerde bir zenginleşme tespit edilememiştir. Saha gözlemleri, mikroskop incelemeleri ve jeokimyasal değerlendirmelerin tümü serpantinilerin kırık sistemlerinden itibaren gelişen hidrotermal alterasyonlar sonucunda oluşan listvenitleşmeyi göstermektedir. 2002, 96 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Serpantinit, hidrotermal alterasyon, karbonat listveniti, silika-karbonat listveniti, Ankara Melanjı 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis LISTWAENITES OCCURENCES IN VICINITY OF KAYADÎBİ (ELMADA?) Mehtap SÖNMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Şükrü KOÇ Quaternary alluvials, Upper Cretaceous volcanic conglomera-sandstone- mudstone-limestones; radiolarite-mudstones; spilite-diabase serpentinite blocks derived from the Eldivan ophiolitic melange (Jura-Cenomanian), and listwaenites that alteration products of serpentinites are found in the study area. Listwaenitization that formed as a result of hydrothermal alterations of serpentinites have been determined in three different regions namely Sivri Tepe, Kızıldağ, and Çambayın Tepe. Those rocks have been defined as silica-carbonate and carbonate listwaenite by considering their mineralogical and geochemical properties. In general, listwaenizations have been observed around faults and, in these zones, sieve textures that indicate the rocks of pre-alteration have been determined by in-situ and microscopic investigations. Silicification, argillation, carbonatization, chloritization, and iron hydroxidation in serpentinites have been observed. Samples have been analyzed by using XRD method and chrysotile, antigorite, talc, quartz, kaolinite, chlorite, and calcite have been determined. inIt has been observed that the rocks defined entirely listwaenite mostly silicified and carbonatized. In addition, crystobalite, dolomite, and magnetite minerals; olivine and serpentinite residues have been found.. In some of the serpentinites and listwaenites opaque minerals have been found include magnetite, chromspinel, ilmenite, martite, lepidocrosite, goethite, pyrite, and chalcopyrite. ICP-MS analyses of listwaenites showed that, valuable metals such as Au, Ag, Pt, Pd, Co, and Ni have been found in either very low amount or under detection limits. Detailed microscope studies and geochemical assessments have shown that listwaenitization formed as a result of hydrothermal alterations which matured from fault systems of serpentinites. 2002, 96 pages KEY WORDS: Serpentinite, hydrothermal alteration, carbonate listwaenite, silica-carbonate listwaenite, Ankara Melange. IV