A CAD-based modeling for dynamic visualization of urban environments in piecemeal (incremental) growth
Parçacı büyümede kentsel çevrelerin dinamik görselleştirilmesi için bilgisayar destekli tasarım (CAD) modellemesi
  1. Tez No: 121033
  2. Yazar: SABRİ ALPER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
öz Tasarımcılar, kentsel çevreleri algılamakta ve anlamakta genellikle görsel araçlardan faydalanmaktadırlar. Dolayısıyla kentsel çevrelerin ve kentsel tasarım projelerinin görselleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Tasarımcı ile yaşam çevrelerinin üç boyutlu gerçekliliği arasındaki doğrudan bağın kurulması açısından da görselleştirme kavramı kentsel tasarımın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Görselleştirmenin kentsel tasarım alanında gerekliliği üç başlık altında toplanabilir; görsel düşünme, tasarımın anlatımı-ifadelendirilmesi ve tasarımların sınanması. Dijital teknolojideki gelişmeler, kentsel tasarım alanında bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Dinamik bilgisayar modelleri, zamana bağlı olarak değişimin görselleştirilmesi için ideal bir ortam sunmaktadır. Dijital ortam, kentsel çevrelerdeki büyüme ve değişimi ifade etmekte geleneksel yöntemlere gore çok daha verimli olabilmektedir, özellikle parçacı büyümede, statik/analog araçlarda bulunmayan bir takım özelliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Christopher Alexander ve çalışma arkadaşları, 'Yeni Bir Kentsel Tasarım Kuramı' adlı kitaplarında, parçacı büyümeyi deneysel bir çalışma ile anlatmaktadırlar. Bu deneysel tasarım çalışmasında fikirlerini anlatmak ve test etmek üzere maket, iki boyutlu çizimler gibi klasik araçlardan faydalanmışlardır. Tez, bu deneysel çalışmada yer alan araçların yerine kullanılabilecek dinamik/dijital bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Mekansal veriler dinamik ve değişken olarak ele alınmalıdırlar. Zaman, dinamik mekansal kurgunun en önemli elemanlarından birisidir. Bilgisayar donanımı ve yazılımındaki gelişmeler, mekanın bu dinamik boyutunun da günümüz sistemlerinde yer almasını sağlamaktadır. Na yazık ki, dijital teknolojide uzun yıllar dinamik veri kavramı yer bulamamıştır, ancak günümüzün değişen koşulları ve yeni yaklaşımlar bu alana büyük önem vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Visualization is inherent to the conduct of urban design as a direct connection between the designer and three dimensional reality of urban settlements. Visualization of urban environments and urban design projects is vital, since most designers prefer to understand place and context through visualization. The reasons for visualization in urban design can be classified under three headings: 'visual thinking, design communication and testing mechanism'. 'Digital revolution' has improved computer use in urban design, as in many other fields. Dynamic computer models can present an ideal environment to visualize the change in respect to time. Digital tools are much more efficient than conventional methods in explaining the growth and change of urban environments. Especially, incremental growth requires features not found in 'static/analog' media. Christopher Alexander and his colleagues, in their book 'A New Theory of Urban Design', tried to justify their ideas about piecemeal growth by an experiment. The analog methods, such as physical models, two-dimensional diagrams, have been used to conduct the experiment and to convey their ideas about the design process. This thesis tries to produce a 'dynamic/digital' model that could be utilized in their experiment instead of static/analog methods. Spatial data should be considered as dynamic, or changing identities rather than as simple, static features. Time is an example of a dynamic component of a spatial data set. Recent technological developments are increasing computer hardware and software capabilities so that this dynamic aspect of data can be accounted for by today's systems. Dynamic data have not been a great concern in digital technologies for many years, but today changing patterns and dimensions are becoming more important. IV