A Study on adaptable kitchen design in the context of standardization and individualism
Standartlaşma ve bireyselleşme bağlamında uyarlanabilir mutfak tasarımı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 121034
  2. Yazar: NİLÜFER TALU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SEÇKİN, Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ERKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
oz Bu çalışma, objeleri standartlastırdığı ölçüde özneleri bireyselleştirmeye zorlayan modern yaşamın paradoksal döngüsü üzerine kurulmuştur. Mekanistik düşünme biçiminin etkisi altında, mobilite ve modülerlik kavramları bu paradoksal döngünün, değişmez parçalarını oluşturmaktadır. Bu paradoksal döngü bağlamında, modern konutun standartlaşması sonucu modern mutfak konsepsiyonlarının doğuşuna ve modern mutfağın statik mimari bir mekan olmaktan bağımsız bir endüstri nesnesine bir mobilyaya dönüşmesine odaklanılmıştır. Bu mutfaklar kendilerini evden ve evin bağlamından bağımsız kılarak değişebilme ve bireyselleşebilme olasılıklarına sahip olabilmişlerdir. Ayrıca bu çalışmada, modern mutfağın kendi içinde parçalanarak modüllere ve her bir modülün de kendi bağlamında komponentlerine ayrılabilmesi sonucunda çeşitlenebilme olasılıklarına vurgu yapılmaktadır. Bu komponentler çeşitli hareket tipleri ile (kayma, dönme, katlanma gibi) hareketlendirilip daha da çeşitlendirilerek varyasyon olasılıklarını arttırabilmektedirler. Böylece mobilite kavramı modüler mutfağın varyasyon ve değişebilme olasılıklarını arttıran bir kavram olarak ortaya çıkar. Sonuç olarak her hareketli parça hareketli, dönüşebilen mutfak konsepsiyonları için hazırlayıcı nitelikte görünmektedir. TKcmt -....^a 'Y^uii,^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study demonstrates the paradoxical cycle of modern life, which has simultaneously obliged to standardize the objects and individualize subjects. Under the impact of mechanistic look, conceptions of mobility and modularity emerge as affixed part of this paradoxical cycle. In the context of standardization and individualism, this study focuses on the birth of modern kitchen conceptions relating to the standardization of modern housing and the work process. Then the study addresses the transformation process of modern kitchen from stable architectural space into independent standardized mobile furniture. Thus, it gains great capacity by being in motion and possibility to separate itself from home and its context in order to encounter the sense of freedom, changeability and individuality. This study also focuses on modularized kitchen, which is standardized as much as it is divided into parts enriched by various sliding, rotating, folding and joining elements. So. the mobility has emerged as a conception that increased the possibilities of variations and changeability of modularized kitchen. Consequently, each moveable component has prepared the conditions of kitchen-in-motion that look for new directions towards transformable kitchen design. m