İki telli iletim hatlarında insan sesinin şifrelenmesi
Speech ciphering on the two wire transmission lines
  1. Tez No: 67992
  2. Yazar: URÖZ KETENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İKİ TELLİ İLETİM HATLARINDA İNSAN SESİNİN ŞIFRELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Uröz KETENCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Telefon ve telsiz cihazları kullanılarak yapılan askeri görüşmeler, ülkeler arası diyaloglar ve üst düzey yöneticiler arası iletişim sırasında casusluğun önlenmesi için mesajların şifrelenerek iletim harana verilmesi ve iletim haranda şifreli olarak yol aldıktan sonra şifresinin çözülerek orjinal mesajın geri alınması sağlanmıştır. Tasarlanan sistem, verici ve alıcı kartı olarak iki bölümden oluşmuştur. Sayısal ses işleme tekniği kullanılarak şifreleme / şifre çözme işlemi elde edilmiştir. Sistem bina içi yada binalar arası iletişimi sağlayan özel hatlar üzerinde kullanılabilir. Gerçekleştirilen sistem 8 bitlik yapıdadır. Mikrofondan alınan ses sinyalleri 8 bit sayısal bilgi haline dönüştürülüp şifrelendikten sonra 8 biüik guruplar halinde darbe kod modülasyonu ile 31,2 kHz'de senkronize olarak üetilmektedir. Sistemin ses örnekleme frekansı 3,9 kHz'dir. İletim ortamı için 1- 1,5 metre koaksiyal kablo kuüamlmışttr. Uzun mesafeler arası görüşmeler için araya tekrarlayıcılar konulmalıdır. Alıcı bölüm ise 31,2 kHz'de kendisine ulaşan şifrelenmiş sayısal ses bilgilerini orjinal ses sinyaline dönüştürerek çıkışa aktarmaktadır. Şifreleme sisteminin güvenilirliğini arttırmak için 8 bit yerine 16 yada 24 bit olarak tasarım yapılabilir. Ses kalitesini yükseltilmesi amacıyla da daha yüksek frekanslarda örnekleme yapılması sağlanabilir. Ancak bu durumda iletim için gerek duyulacak band genişliği yükselecektir. Bilim Kodu -.609-01-01 Anahtar Kelimeler : Ses şifreleme, Ses kocttama, Sayısal haberleşme, PCM. Sayfa Adedi : 180 Tez Yöneticisi : Yrd Doç. Dr. Cem NAKÎBOĞLU
Özet (Çeviri)
(M.Sc. Thesis) Uım KETENCİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT To prevent espionage of transmission between the military conversations, international dialogues and senior official communications, by means of telephones and radios, messages have been coded and sent through the transmission line. The coded signal will be decoded to the original message on the receiving side. The desired system is made of two parts, the transmitter and the receiver cards. By using a digital sound processing technique coding and decoding has been managed. The system can be used inside or between buildings on private lines. The system is structured at 8 bits. Sound signals received by the microphone are converted and coded into 8 bits digital data after which are conveyed synchronously in 8 bite $-oups by pulse code modulation at 31,2 kHz. The systems sound sampling frequency is 3,9 kHz. A 1-1.5 meter coaxial cable has been used for the transmission. For long distance communication, repeaters must be placed along the transmission line. The receiving part decodes the digital data, which is at 31,2 kHz, into sound signals and then it sends the signals to the speakers. Instead of using 8 bits sampling, the system can be designed for 16 or 24 bits to improve the security of the coding system. In order to improve the quality of the sound, sampling can be made at higher frequencies. But in this case the required bandwidth will be increased. Science code : 609-01-01 Key words : Speech ciphering, Speech coding, Voice coders, PCM. Page Number : 180 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Cem NAKÎBO?LU