Nitrik oksit sentetaz ve renin granülleri arasındaki ilişkinin albino fare (BALB/ C) böbreğinde histokimyasal olarak değerlendirilmesi
Histochemical research of nitric oxide syntetahase and renin granules in albino mouse (BALB/ C) kidney
- Tez No: 121052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nitrik Oksit' (NO) in renin salınımı ve sentezindeki rolünün ne olduğunu araştırmak amacıyla yaptığımız bu çalışmada, Captopril vererek, angiotensin II (Ang II) oluşumunu engelleyerek NO dağılımını, ikinci bir gruba NO vericisi olan Sodyum Nitroprussid (SNP) vererek Ang II' nin, dolayısıyla renin üretiminin nasıl etkilendiğini, Nitrik Oksit Sentaz (NOS) inhibitörü olan L-NAME' (N-nitro-L-Arginin metilester) nin bu olayda nasıl rol oynadığım araştırdık. Bu amaçla, 3 aylık 40-50 g ağırlığında 25 adet (Erkek-Albino Balb/c) fareyi 5 gruba ayırdık. I. gruba, Kontrol, Fizyolojik Tuzlu Su (FTS) intraperitonal (ip) olarak, II. gruba, Captopril (100 mg/kg/gün), ağızdan, III. gruba, L- NAME (100 mg/kg/gün), (ip) olarak, IV. gruba Captopril (100 mg/kg/gün) ve L- NAME (100 mg/kg/gün) birlikte, V. gruba da ağızdan SNP (25 mg/kg/gün) 21 gün süreyle uygulandı. Yirmibirinci günün sonunda alınan doku örnekleri, parafin ve dondurma kesitlerinin yapılabilmesi için gerekli fiksatiflerde tespit edildi. Parafin kesitler, Hematoksilin-Eosin (HE), Periyodik asit Schiff reaksiyonu (PAS) ve Bowie yöntemi ile boyandı. Dondurma mikrotomunda alman kesitlere P-Nikotinamid Adenin Dinükleotid Fosfat-diyaforez (NADPH-d) histokimyası uygulanarak NOS dağılımı bakımından incelendi. Captopril uygulanması sonucu renin granüllerinin yoğunluğunda ve NO sentezinde belirgin bir artma, distal tübüllerde genişleme, proksimal tübüllerin fırça kenarlarında bozulma, tübül hücrelerinin sitoplazması ve nukleuslarında bozulmalar gözlendi. L-NAME uygulaması sonucu, renin granülleri ve NO sentezinde azalma, yine distal tübüllerde genişleme, tübül hücrelerinin sitoplazması ve nukleuslarında yapısal bozulmalar gözlendi. Captopril ve L-NAME'nin birlikte uygulandığı grupta, renin granüllerinin miktarı ve NO sentezinin kontrole yakın olduğu tespit edilirken, distal tübüllerde genişleme bu grupta da devam etti. SNP uygulanan grupta ise, renin granüllerinin arttığı, NO sentezinin azaldığı gözlendi. Sonuç olarak, NO' in, renin' in salınması ve sentezinde uyarıcı etkisinin olduğu tespit edildi. VII
Özet (Çeviri)
We aimed at inspecting what role Nitric Oxide (NO) has in renin synthesis and secretion, in our study we examined NO distribution by inhibiting the formation of Angiotensin II (Ang H) through Captopril administration, the effectiveness of renin production or Ang II with the administration of Sodium Nitroprusside (SNP), as a NO donor, and the effect of captopril on NO and renin production in presence of L-NAME (N-nitro-L-Arginine methylester), as a NOS inhibitor. Test animals were, Group I, Control, serum physiologic, intraperitonially (i.p), Group II, Captopril (lOOmg/kg/day) orally, Group III, L-NAME (100mg/kg/day) was administered to i.p., Group IV, both Captopril (100mg/kg/day) and L-NAME (100mg/kg/day), Group V, SNP (25mg/kg/day) orally, and all groups subjected these substances for 21 days, divided into 5 groups. The end of 21 days, tissue samples were fixed for paraffin and freezy microtomes. Paraffin sections were stained with Hematoxylen-Eosin (HE), Periodic Acid Schiff (PAS) and Bowie method. NADPH-d histochemistry was applied to the sections of criostat, which were examined in terms of NOS distribution. Captopril application showed a remarkable increase in the renin granulles and the synthesis of NO, with the observations of distal tubule dilatation, brush border degeneration of proximal tubules and cytoplasmic and nuclear degeneration of tubule cells. As a result of L-NAME administration, a decrease in renin granulles and NO synthesis. In this group distal tubule were dilatated, and cytoplasm and nucleus of the tubule cells were dejenerated. In the group which received a combination of Captopril and L-NAME, one detected that the amount of renin granules and NO synthesis was close to that of the control, along with the observation of a dilatation in distal tubules. SNP received group indicated an increase in renin granules and a decrease in NO synthesis. In conclusion, we determined that NO has a stimulatory effect in both synthesis and secretion of renin. vm