Tip 2 diyabet hastalarında kan ürik asit düzeyi ile idrar albumin atılım düzeyi arasındaki ilişki
Uric acid, albuminuria, type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 196159
  2. Yazar: HÜSEYİN İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ürik asit pürin metabolizmasının son ürünüdür. Hiperürisemi ile hipertansiyonve kardiyovasküler hastalık gelişim riskinde artış olduğu bilinmektedir. Ayrıcadiyabetik hastalarda yüksek ürik asit düzeyleri, ilerleyici böbrek hastalığı gelişimi içinde bir risk faktörüdür. Ürik asit, juksta glomerüler renin artışı ve maküla densa nöronalnitrik oksit sentetaz (NOS) azalmasına yol açar. Hiperürisemi glomerülerhipertansiyona ve renal afferent arteriol duvar kalınlaşmasına da yol açarak renal hasaraneden olur.Bu çalışmanın amacı ürik asidin bu önemli etkilerine dayanarak diyabetiklerdehipertansiyondan bağımsız olarak yükselmiş ürik asit düzeylerinin, böbreklerde yolaçtığı hasarın idrar albümin atılım düzeyi ile ilişkisini araştırmaktır.Çalışmaya 40'ı erkek ve 48'i kadın toplam 88 Tip 2 diyabetik birey ve 14'üerkek 13'ü kadın toplam 27 sağlıklı birey alındı. Diyabetik bireyler normoalbümünüri,mikroalbümünüri ve makroalbümünüri olmak üzere 3 gruba ayrıldı.Çalışmaya alınan olguların fizik muayeneleri yapıldı, boy ve kiloları ölçülerekvücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. Oniki saatlik açlıktan sonra venöz kan örneklerialındı.
Özet (Çeviri)
Uric acid is the end product of purine metabolism. It is a well-known fact thathyperuricemia increases the risk of hypertension and cardiovascular diseasedevelopment. Also increased uric acid levels is a risk factor for diabetic patients indevelopment of progressive renal disease. Uric acid increases juxtaglomerular renin anddecreases neuronal nitric oxside synthetase in macula densa. Hyperuricemia causesrenal damage by causing glomerular hypertension and by inducing thickening in renalafferent arterioler wall.The purpose of this study is to investigate the association of urinary albuminexcretion with uric acid levels which increasing independently from hypertension indiabetic patients.A total of 88 type 2 diabetic patients (40 male, 48 female) and 27 healthycontrols (14 male, 13 female) were included in the study. Diabetic patients weredivided into 3 groups named as normoalbuminuria, microalbuminuria andmacroalbuminuria.Physical examinations of the patients and the control group were made, theirheight and body weights were noted. Their serum were obtained after a twelve hoursfasting period. Urine was collected for 24 hours after 12 hours of fasting period foralbuminuria.There was a posivitely significant correlation of serum uric acid levels withproteinuria, triglyceride, body mass index and age. We also found a statisticallysignificant difference between males and females in their glomerular filtration rate,body weights ındex and albuminuria levels.