Çanakkale bölgesindeki işletmelerin lojistik performans düzeylerinde 1915 çanakkale köprüsünün rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of 1915 çanakkale bridge in logistic performance levels of enterprises in the Çanakkale region
- Tez No: 823575
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KANTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Lojistik, çok eski dönemlere dayanan ve gelişimi yıllar boyunca devam eden bir sektör olmuştur. Küreselleşmenin verdiği etki, rekabet piyasası, günümüzde tüm dünya tarafından kabul edilen, aynı zamanda pazar ortamı içerisinde sürdürülebilirliliği, ayakta kalmayı hedefleyen, değişik sektörlerden gelişimi ön görmektedir. Bu sebeple ülkemizde atılan adımlardan bir tanesi olan, dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü, yatırımı gerçekleştirilen ve Türkiye için lojistik ağlar üzerinden önemli bir portföy oluşturan, proje olarak hayata geçirilmiştir. Bununla beraber 1915 Çanakkale köprüsü, Çanakkale bölgesi için lojistik faaliyet alanında değerli bir yol haritası olma özelliğine sahip olmuştur. Buradan yola çıkarak, araştırma amacı Çanakkale Bölgesindeki İşletmelerin Lojistik Performans Düzeylerinde 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Rolü olarak saptanmıştır. Projenin yeni oluşu ve araştırma konusu olarak literatür de incelenmesi, yakın geçmişte irdelenen konular ile beraber geleceğe ışık tutacaktır. Ayrıca bu çalışma ile lojistik performans açısından, ulusal ve uluslararası alanda 1915 Çanakkale köprüsünün sunduğu avantaj göz önüne alınarak, bölge işletmelerinde ki faaliyetlerin hangi düzeyde değiştiğini, hangi aşama da kolaylık sağladığını, geleceğe yönelik çalışmaları, tespit edilebilecektir. Çalışmada, bölge de aktif olarak lojistik sektörü içerisinde yer alan ve köprüyü etkin şekilde kullanan işletmeler temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics has been a sector dating back to ancient times and its development has continued over the years. The impact of globalization, the competitive market, today accepted by the whole world, at the same time aiming to survive in the market environment, foresees development from different sectors. For this reason, 1915 Çanakkale Bridge, which is one of the steps taken in our country and which is the longest suspension bridge in the world, has been implemented as a project that has been invested and constitutes an important portfolio for Turkey through logistics networks. In addition, the 1915 Çanakkale bridge has become a valuable road map in the field of logistics activities for the Çanakkale region. Based on this, the aim of the research was determined as the Role of the 1915 Çanakkale Bridge in the Logistics Performance Levels of the Enterprises in the Çanakkale Region. The newness of the project and its examination in the literature as a research subject will shed light on the future together with the issues discussed in the recent past. In addition, with this study, in terms of logistics performance, considering the advantage offered by the 1915 Çanakkale bridge in the national and international arena, it will be possible to determine at what level the activities in the regional enterprises have changed, at what stage it provides convenience, and future studies. The study is based on businesses that are actively involved in the logistics sector in the region and use the bridge effectively..