Farklı konakçı ağaçlar üzerinde yaşayan ökseotu (Viscum album) bitkisinde biyokimyasal analizler
Biochemical analyses in mistletoe (Viscum album) growing on different host trees
- Tez No: 121071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET FARKLI KONAKÇI AĞAÇLAR ÜZERİNDE YAŞAYAN ÖKSEOTU (Viscum album) BİTKİSİNDE BİYOKİMYASAL ANALİZLER Bu çalışma tüm dünyada tıbbi bir bitki olarak kullanılan yan parazit ökseotunun {Viscum album) antioksidan aktivitesi ve kimyasal içeriğinin, konakçı ağaçlarla ilişkisini incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Aynı bölgedeki farklı ağaçlar üzerinde yaşayan ökseotları, yaz ve kış aylan olmak üzere iki farklı zamanda toplanarak biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Bitkinin antioksidan aktivitesi ilk kez bu çalışmada, üç farklı in vitro test sistemi ile incelenmiştir. Antioksidan aktivite testleri, ham metanol özütlerinin belirgin aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. İnce tabaka kromatografisi ile yapılan analizler sonucunda, ökseotu yapraklarından petrol eteri, kloroform, aseton ve metanol ile hazırlanan özütlerde metabolit içeriği açısından belirgin farklılıklar bulunduğu saptanmıştır. Protein içeriklerinde farklılık olduğu spektral yöntemlerle belirlenen taze yaprak ve meyvelerin ham protein özütlerine, doğal ve denatüre poliakrilamid jel elektroforezi uygulanmıştır. Elektroforetik analizlerde bu özürlerin farklı protein bantlan ortaya koydukları gözlenmiştir. Sonuç olarak, ökseotu bitkisinin kimyasal içeriği ile konakçı ağaç arasında bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin bitkinin antioksidan aktivitesini etkilediği bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY BIOCHEMICAL ANALYSES IN MISTLETOE (Viscum album) GROWING ON DIFFERENT HOST TREES This study was performed to examine the relationship between host trees and the biological activities and chemical composition of mistletoe (Viscum album), a semiparasitic plant, which has been used as a medicinal plant all over the world. Mistletoes which grow on different trees in the same area have been collected in summer and winter and biochemical analysis have been performed on these plants. Antioxidant acitivity of this plant has been firstly investigated by three different in vitro test system in this study. Antioxidant activity tests have resulted that all the crude methanol extracts showed significant antioxidant activity. Thin layer chromatografic analyses have revealed that there were distinct differences in metabolite content of the extracts prepared with petroleum ether, chloroform, aceton and methanol. Crude protein extracts of fresh leaves and fruits, which found as containing different contents of protein, have been applied to native and denaturated polyacrylamide gel electrophoresis. In the electrophoretic analyses, it has been observed that all crude extracts revealed different band patterns. As a result, it has been found that chemical composition of mistletoe correlated with host tree and this interaction affected the antioxidant activity. vm