Deneysel diabette çinko sülfatın böbrek ve kalp antioksidan sistemi üzerine etkileri
The Effect of zinc sulfate on kidney and heart tissues antioxidant systems in experimental diabetes
  1. Tez No: 121100
  2. Yazar: ÖZGÜR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET DENEYSEL DİABETTE ÇİNKO SÜLFATIN BÖBREK VE KALP ANTİOKSİDAN SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Hiperglisemi ile karakterize edilen şeker hastalığında başlıca karbohidrat, lipid ve protein metabolizmaları bozulmakta ve bunun sonucunda çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, insuline benzer özellik gösteren çinko sülfatın diabetik ve normal sıçanların ağırlıklarına, kanda şeker ve glutatyon (GSH) düzeylerine, serum aspartat amino transferaz (AST), alanın amino transferaz (ALT), alkali fosfataz (ALP) aktiviteleri ile serum total lipid, kolesterol, HDL-kolesterol, firik asid, kreatinin,üre, sialik asid miktarları, aterojenik indeks değerleri ve böbrek ile kalp dokusu üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada 6-6.5 aylık Swiss Albino ırkı dişi sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar dört gruba ayrıldı. Birinci grup sıçanlar kontrol grubu, ikinci grup sıçanlar kontrol + çinko verilen grubu, üçüncü grup sıçanlar diabet grubunu, dördüncü grup sıçanlarda diabet + çinko grubunu oluşturdu. Deneysel diabet intraperitonal streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile oluşturuldu (65 mg/kg). Diabet oluşumundan itibaren ikinci ve dördüncü grup sıçanlara günde 100 mg/kg çinko sülfat 60 gün gavaj tekniği ile verildi Ayrıca 0, 1, 15, 30, 45 ve 60. günlerde açanların ağırlıkları tartıldı. STZ enjeksiyonundan önce ve sonraki 1, 15, 30, 45 ve 60. günlerde kuyruk kan örnekleri alındı Kanda şeker ve glutatyon, serumda AST, ALT, ALP aktiviteleri tayin edildi 60. günde kesilen sıçanların kan, böbrek ve kalp doku örnekleri alındı. Serumda total lipid, kolesterol, HDL-kolesterol, aterojenik indeks, ürik asid, kreatinin, üre, sialik asid miktarları tayin edildi Kalp ve böbrek doku örneklerinde total protein, lipid peroksidasyonu (LPO), non-enzimatik glikolizasyon (NEG) ve GSH miktarları tayin edildi Elde edilen sonuçlardan hayvanlara verilen çinko sülfatın diabetik sıçanlarda kan şekerini, kan GSH, serum AST, ALP, total lipid,total kolesterol, ürik asid, sialik asid düzeylerini anlamlı bir şekilde azalttığı saptandı. Ayrıca verilen çinko sülfatın diabetik sıçanların aterojenik indeks değerlerinde azalmaya neden olduğu görüldü. Diabetik sıçanlara verilen çinko sülfatın kalp dokusu antioksidan sisteminde NEG düzeylerini azalttığı, LPO ve GSH düzeylerini ise arttırdığı görüldü. Böbrek dokusunda ise NEG ve LPO düzeylerini azaltırken GSH düzeyim ise arttırdığı saptandı. Sonuç olarak çinko sülfatın diabetik sıçanlarda oluşan hasarları antioksidan ve koruyucu özellik göstererek önlediği söylenebilir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF ZINC SULFATE ON KIDNEY AND HEART TISSUES ANTIOXIDANT SYSTEMS IN EXPERIMENTAL DIABETES Diabetes, in which carbohydrate, lipid and protein metabolisms are affected and in result of this various complications are observed, characterized by hyperglycemia. In this study, the effects of zinc sulfate, which has a insulinmimic effect, were examined on the weights, glucose and glutatione (GSH) levels in blood, aspartate amino transferase (AST), alanin ammo transferase (ALT), alkali phosphatase (ALP) activities and uric acid in serum, creatinine, urea, sialic acid, total lipid, cholesterol, HDL- cholesterol amounts, atherogenic index values and kidney and heart tissues of diabetic and normal rats. In this study, female 6-6,5 months old, Swiss albino rats were used Rats were divided into four groups. These groups were; control, control + zinc sulfate, diabet, diabet + zinc sulfate. The animals were made diabetic by intraperitonal injection of STZ (65 mg/kg). After being diabet 100 mg/kg zinc sulfate was given daily by gavage technicque to second and fourth groups for sixty days. At 0,1,15, 30, 45 and 60 days body weight was taken. The first day of the experiment before the STZ injection and after the STZ injection at 1, 15, 30, 45 and 60 * days tail blood samples were taken. In blood, glucose and GSH, in serum, AST, ALT, ALP activities were determined On the 60* day blood, kidney and heart tissue samples were taken from rats. Urea, creatinine, uric acid, cholesterol, HDL- cholesterol and sialic acid amounts were determined in serum. Total protein, lipid peroxidation (LPO), non-enzymatic (NEG) and GSH amounts were determined in heart and kidney tissue samples. Due to the results, blood glucose and GSH, serum AST, ALP, uric acid, sialic acid total lipid levels decreased in a significance way by the usage of zinc sulfate on diabetic rats. Also it was observed that zinc sulfate caused a decrease in atherogenic index values in diabetic rats. Zinc sulfate which was given to diabetic rats decreased NEG levels and increased LPO and GSH levels in heart tissue antioxidant system. But in kidney tissue it decreased NEG and LPO levels while increased GSH levels. The results of this study show that zinc sulfate prevents the damage in diabetic rats by showing antioxidant and protective effects. Vffl '.?*** o fr"r>