Muhasebe bilgi sistemleri ve paket destekli yapılandırma
Accounting information systems and packade enaled reengineering
  1. Tez No: 140822
  2. Yazar: NİDA ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
oz Modern yönetim yaklaşımı çerçevesinde modern yönetim muhasebesi, günlük muhasebe ve finansman süreçlerinin ilgili kanun ve mevzuatlara uygun kayıtlara dönüştürülmesinin yanında, bu günlük süreçlerin yönetimin karar mekanizmalarına yardımcı olacak bilgilere de dönüştürülmesi gibi bir sorumluluğa da sahiptir. Bu nedenle, muhasebe yönetiminin bir sistem yaklaşımı çerçevesinde ele alınması gerektiğini ve bu sistem yaklaşımı çerçevesinde ele alman muhasebe bilgi sistemlerinin, paket yazılımlar ile bir metodoloji çerçevesinde yapılandırılması durumunda daha sağlıklı ve organizasyona değer katan çözümler üretildiğini göstermek çalışmamızın ana amacım oluşturmaktadır. Buna göre bilgi sistemleri ve sistemlerin yapılandırılması sırasında kullanılan bilgi teknolojileri konusundaki kaynaklar araştırılmış, bilgi teknolojileri konusunda uzman görüşler alınmış ve proje tecrübelerinden faydalanılmıştır. Çalışmada sistem yaklaşımı ve muhasebe bilgi sistemleri kavramsal olarak ele alındıktan sonra bilgi teknolojileri ile sistem kurma yaklaşımları ve ERP kavramı incelenmiştir. Bu sistem kurma yaklaşımları içinde, özellikle ERP paketleri ile sistem kurma yaklaşımına detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Bir şirket bünyesinde şahsen gerçekleştirilen Paket Destekli Yapılandırma projesinin detaylarının incelendiği uygulama çalışması ile tez çalışmasında sunulan kavramların sonuçlan test edilmiştir. Sonuç olarak, sistem yaklaşımı çerçevesinde ele alman muhasebe süreçlerinin yapılandırılmasında, paket yazılımlar sundukları hedeflerin belirliliği, hızlı çözümleri, planlı ve programlı olmaları ile insan emeği ve para açısından manuel sistemlere ya da özel yazılımlara göre daha az maliyetli çözümler sunmaktadır. Fakat paket programların tek başına sistem çözümünü sağlaması mümkün olmamaktadır. Paket program ile sistem çözümü sırasında, paket programların özelliklerinin ancak planlı bir proje dahilinde, bir problem çözme metodolojisi çerçevesinde ele alındığı zaman sağlıklı ve etkin çözümler elde edildiği unutulmamalıdır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study aims to demonstrate that more robust and value adding solutions could be developed when the modern accounting management, which is responsible for transforming daily accounting and financial processes into related legislation and regulations as well as generating information from these processes that will be used as an input in management's decision making system, can be applied in a systematic manner and restructured within a specific methodology framework using some software packages. According to that, resources regarding the information systems and the information technology used in system restructuring process were explored, the IT experts were asked for their opinions and related project experience was integrated into all those efforts. The first step of the study was to consider various system approaches and accounting information systems from a conceptual viewpoint. Next, approaches regarding the information technology and system set-up efforts were examined with ERP concept. Among those efforts, particular emphasis was placed on the ERP packages and system set-up methodologies. Also, outcomes of an implementation study that focuses on the details of a PER (Project Enabled Reengineering) project, which was carried out in an organization, and the results of the concepts presented in the thesis study were tested. Consequently, in the restructuring of accounting systems, software packages offer cost-effective solutions-in terms of labor and money-compared to manual systems or other special in-house software. They can achieve this due to the certainty of their objectives, speed of their solutions and the structure that requires a planned approach. However, those packages are not able to provide a complete system solution on their own. It should be kept in mind that robust and effective results can be obtained only if the functionalities of a package are handled within the scope of a specific methodology and a defined project plan. iv