Farklı protein kaynakları ve farklı enerji oranları içeren isonitrojenik rasyonların kalkan balığının (Scophthalmus maoeticus) büyümesi, kimyasal yapısı ve toplam nitrojen boşaltımı üzerine etkileri
The effect of isonitrogenic diets of different protein sources and different energy levels on growth, chemical composition and total nitrogen excretion on turbot (Scophthalmus maeoticus)
  1. Tez No: 166141
  2. Yazar: FATMA BURCU KARAALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET BÜYÜKHATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
FARKLI PROTEIN KAYNAKLARI VE FARKLI ENERJİ ORANLARI İÇEREN İSONİTROJENİK RASYONLARIN KALKAN BALIĞI'NIN iScophthalmus maaeticm) BÜYÜMESİ, KİMYASAL YAPISI VE TOPLAM NİTROJEN BOŞALTIMI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Bu araştırmada, farklı protein kaynaklan ve farklı enerji oranlan içeren isonitrojenik rasyonlann kalkan balığı (Scophthalmus maoeticus) yavrularında, büyüme, kimyasal yapı ve toplam nitrojen boşaltımı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada, enerji değerleri 5.27, 5.06, 5.22, 4.99 kcal/g ve protein oranı %53.48, 53.85, 53.45, 53.41 olan 4 deneme rasyonu hazırlanmıştır. Ana protein kaynağı olarak, rasyon 1 ve 2'nin yapımında hamsi unu, rasyon 3 ve 4'ün yapımında beyaz balık unu kullanılmıştır. Rasyon 1 ve 3 yüksek enerji, rasyon 2 ve 4 düşük enerji içerecek şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ııı THE EFFECT OF ISONITROGENIC DIETS OF DIFFERENT PROTEIN SOURCES AND DIFFERENT ENERGY LEVELS ON GROWTH, CHEMICAL COMPOSITION AND TOTAL NITROGEN EXCRETION ON TURBOT (Scophthalmus maeoticus) ABSTRACT In the present study, the effects of isonitrogenic diets of different protein sources and different energy levels on growth, chemical composition and total nitrogen excretion of juvenile turbot {Scophthalmus maeoticus) were investigated. In the study, four diets were formulated containing the energy levels of 5.27, 5.06, 5.22, 4.99 kcal/g and proteins of 53.48, 53.85, 53.45, 53.41 %. The main protein sources were anchovy meal in diet 1 and 2 and white fish meal in diet 3 and 4. The diet 2 and 4 had low energy level while the diet 1 and 3 had high energy level.