Ayçiçek çekirdeği kabuğu üzerine Pb(II) adsorpsiyonu
Adsorption of Pb(II) by sun flower husk
- Tez No: 121216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYÇIÇEK ÇEKİRDEĞİ KABUĞU ÜZERİNE Pb(II) ADSORPSİYONU Elif GÜLER Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa:70 Çok çeşitli endüstriyel atıklardan, ağır metaller hava, toprak ve su kirliliğine neden olabilmektedir. Ağır metaller adsorpsiyon ve kimyasal reaksiyon sonucu bazı maddeler tarafından tutulabilir. Atom, iyon yada moleküllerin bir katı yüzeyinde tutunmasıyla adsorpsiyon olayı gerçekleşir. Bu çalışmada ayçiçek çekirdeği kabuğundan hazırladığımız adsorbent ile kurşunun sulu çözeltilerinden Pb(n)'nin adsorpsiyonu incelendi. Bu amaç doğrultusunda adsorpsiyon paremetrelerinden konsantrasyon, sıcaklık, dozaj miktarı ve pH etkileri araştırıldı. Adsorpsiyon izotermlerinden Freundlich ve Langmuir izotermlerinin uygulanabilirliği test edildi. Pb(II) adsorpsiyonunun Langmuir izotermine uygunluğu tespit edildi. Sıcaklık arttıkça adsorplanan madde miktarının az da olsa artış göstermesiylede adsorpsiyonun endotermik olduğu görüldü. 30°C sıcaklıkta, pH=6'da l00ppm Pb(II) içeren sulu çözeltiden maksimum 16 mg Pb(II)/g adsorbent, adsorpsiyonu sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ayçiçek Çekirdeği Kabuğu, Adsorpsiyon, Freundlich İzotermi, Langmuir İzotermi, Adsorbent, Ağır metaller.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Adsorption of Pb(II) by Sun Flower Husk Elif GÜLER Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry 2002, Page:70 Heavy metals from several industrial waste, causes soil, water and air pollution. Heavy metals can be removed with adsorption and chemical reaction by some materials. Adsorption event exists with removal of atoms, ions or molecules on a solid surface. In this study, adsorption of Pb(II) from aqueous solutions of Pb(II) by the adsorbent that we prepared from the sun flower husk. For this purpose the effects of adsorption parameters such as concentration, temperature, adsorbent dosage and pH has been investigated. Usage of Freundlich and Langmuir isotherms from adsorption isotherms are examined. Adequacy of Pb(II) adsorption to Langmuir isotherm is tested. The increase in adsorpton with an increase in temperature showed that the adsorption is endothermic. At 30° C, pH= 6, maximum 16 mg Pb(II) /g adsorbent is adsorbated from aqueous solution that contains 100 ppm Pb(II). KEY WORDS: Sun flower husk, adsorption, Freundlich isotherm, Langmuir isotherm, adsorbent, heavy metal. SE, îfltasK