Çayırova Deresi'nde tespit edilmiş olan ağır metal iyonlarının Vicia faba L. kromozomları üzerine etkisi
The Effects of heavy metal ions, which is detected in Çayırova stream, on the chromosomes of the Vicia faba L.
  1. Tez No: 121285
  2. Yazar: EVREN KANBUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA TÜLAY HEKİMBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET,s) I 9 ÇÇ- /2İZ&- Bu çalışmada Çayırova Deresi'nde (Gebze-Kocaeli) varlığı ve konsantrasyonu 1998 yılı Ağustos ayında tespit edilmiş olan bakır, demir ve kadmiyum ağır metallerinin Vida faba L. (bakla) kromozomları üzerine etkisi incelenmiştir. Söz konusu ağır metallerin Çayırova Deresi'nde bulunan konsantrasyonları değiştirilmeksizin laboratuar şartlarında tekrar hazırlanmıştır. Bu solüsyonlar Vida faba L. tohumlarının çimlendirilmesinde kullanılmıştır. Çimlenen kök uçlarında gerçekleştirilen sitogenetik analizlerde Feulgen boyama metodu kullanılmıştır. Yapılan analiz çalışmalarında bakır için hazırlanan 309,57 ppm/1, 501,85 ppm/1 ve 642,71 ppm/1 konsantrasyonlarının üçünde de çimlenme gerçekleşmemiştir. Bu sonuç derede bulunan bakır konsantrasyonunun canlılar için toksik olduğunu göstermektedir. Kadmiyum konsantrasyonlarının demirden daha fazla kromozomal hasara yol açtığı tespit edilmiştir. Kadmiyumun konsantrasyon miktarının artışıyla çimlenme oranının ve mitotik sıklığın azaldığı, kromozomal hasarın arttığı belirlenmiştir. Demirin 2,15 ppm/1 konsantrasyona kadar çıkmasıyla kromozomal hasarın bağlantılı olmadığı tespit edilmiştir. Çalışılan miktarlarda demirin çimlenmeyi olumlu etkilediği fakat genetik materyal üzerinde belirgin bir toksik etkisinin olmadığı tespit saptanmışın Demir konsantrasyonu ile mitotik indeks arasında bir bağlantı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of heavy metals (copper, iron and cadmium) which were detected in Çayırova Stream (Gebze-Kocaeli) in August 1998, in the aspect of genetic toxicology. The concentrations of these heavy metals, found in the Çayırova Stream, were re-prepared under laboratory conditions in the same concentrations. These solutions were used for the germination of Viciafaba L. seeds. Feulgen Method was applied for cytogenetic analyses. The germination was not seen in three copper concentrations (309.57 ppm, 501.85 ppm, 642.71 ppm). This result indicates that copper concentrations in the river are toxic for organisms. It was found that, the cadmium concentrations caused more chromosomal damage than iron concentrations. Thus, the higher the concentration level of cadmium, the lower the rate of germination and mitotic index, and the higher the level of chromosomal damage. It was determined that there was no connection between the chromosomal damage and the increase of the iron concentration up to 2,15 ppm. It was pointed out that, iron levels that were used in this study, positively effects seed germination, but did not effect the genetic material toxically. There were not any relation between mitotic index and iron concentration.