Senaryo temelli öğretimin ilkokul 3. sınıf fen bilimleri dersindeki başarıya ve akademik benlik algısına etkisi: Bir eylem araştırması
The effect of scenario-based instruction on academic success and self-perception in 3rd grade science lessons: An action research study
- Tez No: 992876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, senaryo temelli öğretim yönteminin ilkokul 3. sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarılarına ve akademik benlik algılarına olan etkilerini araştırmaktır. Eylem araştırması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, öğrencilerin senaryo temelli öğretim sürecindeki görüşlerini incelenerek, bu görüşlerin onların akademik başarı ve benlik algısına olan etkileri incelenmiştir. Çalışma, Kocaeli ili Çayırova ilçesinde bulunan bir ilkokulda, 2024-2025 eğitim öğretim yılında 3. sınıfa devam eden bir şube öğrencileriyle ve Fen bilimleri dersi“Canlılar Dünyasına Yolculuk”ünitesi için belirlenen dokuz haftalık uygulama süresiyle sınırlı tutulmuştur. Çalışma grubu olan sınıfın dersleri sınıf öğretmenleri tarafından işlenmiş olup, araştırmacı gözlemci olarak alanda bulunmuştur. Araştırmada öğrencilerin konuyu öğrenme durumlarını öğrenebilmek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Başarı Testi”ve grubun uygulama öncesi ve sonrası akademik benlik algılarını belirlemek için Senemoğlu (1989) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Akademik Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve İçerik Analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda hem ön test son test başarı puanları, hem de akademik benlik algısı puanları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Yapılan içerik analizinde olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlara göre Senaryo Temelli Öğretimin Fen Bilimleri dersi 'Canlıların Dünyasına Yolculuk' ünitesi kazanımları doğrultusunda öğrencilerin başarı düzeylerinde ve akademik benlik algılarında olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of scenario-based teaching methods on the academic achievement and academic self-perception of 3rd-grade primary school students in science lessons. Using an action research method, this study examined students' opinions during the scenario-based teaching process and investigated the effects of these opinions on their academic achievement and self-perception. The study was conducted in a primary school in Çayırova district of Kocaeli province, with a class of 3rd-grade students in the 2024-2025 academic year, and limited to a nine-week application period for the“Journey to the World of Living Things”unit in the science lesson. The lessons of the class were taught by their class teachers, and the researcher was present in the field as an observer. To assess students' learning status, the“Science Achievement Test,”developed by the researcher, and the“Academic Self-Concept Scale,”adapted into Turkish by Senemoğlu (1989), were used to determine the group's academic self-perception before and after the application. Dependent Wilcoxon Signed-Rank Test were used to analyze the data. The study revealed a significant difference between both pre-test and post-test achievement scores, as well as academic self-perception scores. Content analysis yielded positive results. Based on these findings, it can be concluded that Scenario-Based Learning has a positive impact on students' achievement levels and academic self-perception in line with the learning outcomes of the 'Journey to the World of Living Things' unit in the Science course.