Gerçek zamanlı kalite kontrol sistemi tasarımı ve uygulaması
Real-time quality control design and applications
- Tez No: 121287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bilgisayar alanında kaydedilen aşamalar ve gelişmeler, bilgisayarların insan hayatı için vazgeçilmez unsurlardan biri haline gelmesini sağlamıştır. Bilgisayarların, uzay teknolojilerinden, endüstriye! alanlara kadar hız ve serilik gerektiren bir çok alanda kullanılmaya başlaması ile“insan bilgisayar etkileşimi”kavramının önem kazandığı aşikardır. Bu çalışmada, endüstriyel alanlardan birisi olan otomotiv sektöründe, Kalite kontrol bölümünde, araç üzerindeki hata tespit ve kayıt işlemlerinin istenen zaman aralıklarında seri ve etkin bir şekilde yapılması için bilgisayar destekli, gerçek zamanlı bir kalite kontrol sisteminin mimarisi, yazılımı ve tasarımı ele alınmıştır. Öncelikle otomotiv sektöründe kullanılan üretim tiplerinden biri olan Tam Zamanında Üretim sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Bu sistemin sahip olduğu üretim prensipleri incelenmiş, hızlı ve seri şekilde“tam zamanında üretim”yapmak için sistemin gereksinimleri araştırılmıştır. Daha sonra zaman ve hız açısından sistemin ihtiyaçlarına cevap verecek Kalite kontrol bölümü için tasarlanacak İnsan-Bilgisayar etkileşimli kullanıcı arayüzlerinin nasıl ve hangi yapıda olması gerektiği araştırılmıştır. Bir sonraki aşamada ise oluşturulan sistemin tasarımı,yazılımı ve mimarisinden bahsedilmiş, belirlenen ihtiyaçları karşılamadaki yetenekleri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda tasarlanan sistem, halen ülkemizde bir otomobil fabrikasında kullanılmaya başlamıştır ve diğer fabrikalarından bu sistemle ilgili çeşitli talepler gelmeye devam etmektedir. Bu çalışmanın günümüzde endüstriyel uygulamalarda kullanılan klasik sistemler yerine insan-bilgisayar etkileşimli modern sistemler kullanılması açısından iyi bir örnek oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The computer hardware and software technologies developed so fast during last decade. Innovations in this field deeply affected human life style. The important thing is, how the computers and human beings are going to be work together and with a harmony in the industrial enviroments. Because computers are unavoideble instruments in every production line from space to medical technologies that we need velocity and data storage capacity. This report tries to give a sample to automible industry for quality assurance departments how the real time online quality control data could be captured in time limits effectively to analyis. In the first phase, Just in Time (JIT) production systems defined and it's principles and requriments are analyzed. In the second phase, Graphical User Interface(GUI) are designed in order to fast data entry requirment tact time limits in Quality Control(QC) departmant approved the GUI design. In the third phase, the system architcature, database and software technologies are reported. In the conclusion, this realized software application has deployed to production line in a well known automotive factory in Turkey. And the other automitive companies want to use this software application in their production lines. This is the sample for industrial enviroments in order to get effective results using computer technologies.