CAD/ CAM sistemlerinden 5 eksen CNC kodlarına veri dönüştürülmesi, bir uygulama yazılımının geliştirilmesi
Converting data from CAD/ CAM systems to 5 axis CNC codes, development of an application software
  1. Tez No: 121293
  2. Yazar: BÜLENT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET CNC tezgahlarında parça işlemek için, kesici takınım fonksiyonları her adımı temsil edecek şekilde bir dizi kodla ifade edilir. Özellikle 5 eksen CNC tezgahlar için bu kodlarının hatasız yazılması oldukça zordur. Günümüzde parçanın tasarımı için bilgisayar destekli teknik çizim programları yaygınca kullanılmaktadır. Tasarımı yapılan parçanın bilgileri, bilgisayar destekli imalat sistemleri vasıtasıyla bir dizi genel kesme veri dosyası şekline dönüştürülür. Bu dosya daha sonra, postprosesör olarak adlandırılan yazılımla, belirli bir tezgah-kontrolör kombinasyonu için işlenir. Her bir tezgah-kontrolör kombinasyonu için ayrı bir postprosesöre ihtiyaç duyulmaktadır. En son kuşak Bilgisayar Destekli İmalat (CAM) yazılımları, birisi Postprosesör Generator yazılımı olmak üzere, birçok özelliği beraberinde taşır. Bu yazılım, herhangi bir tezgah- kontrolör kombinasyonu için, son kullanıcının yazılım programlama tecrübesi gerektirmeden, özel postprosesörler oluşturmasını sağlar. Bununla birlikte yazılımın pahalı olması, özellikle 5 eksen işleme için esnek ve kullanımının kolay olmaması gibi birtakım dezavantajları söz konusudur. Bu çalışmada, belirli bir CAM sistemi ve 5 eksen universal bir işleme merkezi için Postprosesör program geliştirilmiştir. Programın geliştirilmesi aşamasında, C++ Builder 3.0 genel programlama yazılımı, homojen transformasyon matrisleri ve ters kinematik kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, tezgahta başarılı bir şekilde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
,*. » T^-ff.. SUMMARY /A 8< v" For machining a component on the CNC machine tools, the cutter tool functions for each step are represented by a set of codes. Writing these codes correctly is difficult, especially for 5 axis CNC machine tools. Nowadays, Computer Aided Desing (CAD) software packages are commonly used to desing a component. In Computer Aided Manufacturing (CAM) systems, information about the component is converted into a generalised set of cutter location data. This data is then processed for a specific machine tool-controller combination by a software called as Postprocessor. For each combination of machine tool and controller, a separate postprocessor is required. The latest generation of Computer Aided Manufacturing (CAM) software packages contain many features, one of which is a customised postprocessor generator. This additional software allows the end user, without having any software programming expertise, to create postprocessors for any combination of numerical control machine tool-controller combinations. However, this kind of software packages are expensive, quite inflexible, and not easy-to-use especially for 5 axis machining. In this study, a Postprocessor was developed for a specific CAM software package and 5 axis machine tool. Borland C++ Builder general programming language, homogeneus transformation matrices and inverse kinematics were used for development process of the Postprocessesor. The result data taken from the Postprocessor was succesfully tried on the 5 axis machine tool.