Kavramsal şipşak sayılama uygulamalarının hesaplama performansına ve matematik başarısına etkisi
The effect of conceptual subitizing training on calculation performance and mathematics achievement
- Tez No: 871613
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN OLKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma ile kavramsal şipşak sayılama becerilerini geliştirmek için ilkokul 2. ve 3. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanarak sekiz hafta boyunca uygulanan sınıf içi etkinliklerin, öğrencilerin hesaplama performanslarına ve matematik başarısına olan etkisi incelenmiş olup öncelikle sayısal-görsel algı, kavramsal şipşak sayılama becerileri, uzun vadede ise hesaplama performansları ve matematik öğrenmeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma, toplamda 373 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Kavramsal şipşak sayılama becerilerini geliştirebilmek amacıyla hazırlanan program toplamda 640 dakika olacak şekilde, 2. ve 3. sınıflarda bulunan öğrencilere uygulanmıştır. Uygulama öncesinde yapılan ön testlerle, öğrencilerin kavramsal şipşak sayılama becerileri, hesaplama performansları ve matematik başarıları değerlendirilmiş; uygulama sonrası yapılan son testler ile de bütün bu becerilerdeki gelişim durumu analiz edilmiştir. Programın uygulama periyodu ve süresine bağlı olarak etkilerini de inceleyebilmek için iki farklı deney grubu oluşturulmuştur. Geliştirme programının haftada iki gün 40'ar dakika uygulandığı Deney 1 grubu, haftada dört gün 20'şer dakika uygulandığı Deney 2 grubu ve programın uygulanmadığı Kontrol grubu yapılan araştırmanın çalışma gruplarını oluşturmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; kavramsal şipşak sayılama becerileri, hesaplama performansları ve matematik başarılarında deney grupları lehine anlamlı gelişimler olduğu görülmüştür. Yapılan uygulamanın uzun vadedeki etkisini inceleyebilmek amacıyla izleyen dönem yapılan matematik başarısı testi anlamlı bir şekilde 2. ve 3. sınıflarda deney grupları lehine sonuçlanmıştır. Uzun vadede hesaplama performansında olumlu etki görülmüş olup izleyen dönem yapılan hesaplama performansı toplam puanları, gruplara göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Böylece hazırlanan uygulamanın, kavramsal şipşak sayılama becerisini geliştirdiği, matematik başarısı ve hesaplama performansını olumlu yönde etkilediği ve bu etkilerin de ilerleyen dönemlerde kalıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of in-class activities prepared for 2nd and 3rd grade primary school students and implemented for eight weeks in order to improve their conceptual subitizing skills, on students' calculation performances and mathematics achievement, including, was examined, primarily numerical-visual perception, conceptual subitizing skills, in the long term, its effect on calculation performance and mathematics learning was investigated. The study was conducted with a total of 373 students. The program, which was prepared to improve conceptual subitizing skills, was applied to students in 2nd and 3rd grades for a total of 640 minutes. With pre-tests conducted before the application, students' conceptual subitizing skills, calculation performances and mathematics achievements were evaluated; the development status in all these skills was analyzed with post-tests after the application. Two different experimental groups were created to examine the effects of the program depending on the application period and duration. Experiment 1 group, in which the developed program was applied for 40 minutes two days a week, Experiment 2 group, in which it was applied for 20 minutes four days a week, and the Control group, in which the program was not applied, constituted the study groups of the research. As a result of the analysis; it was observed that there was a significant positive improvement in favor of the experimental groups in conceptual subitizing skills, calculation performances and mathematics achievement. In order to examine the long-term effect of the application, the mathematics achievement test conducted in the following semester yielded significant improvement in favor of the experimental groups in the 2nd and 3rd grades. A positive effect was observed on calculation performance in the long term, and the total calculation performance scores in the following period showed a significant difference according to groups. Thus, it was concluded that the prepared activities improved conceptual subitizing skills, positively affected mathematics achievement and calculation performance, and these effects were permanent in the following periods.