Normal şartlarda büyütülen ıspanak (S. oleracea cv. gladiatör) bitkisinde etafon ve poliamin uygulamalarının oksidatif enzimler üzerine in vivo ve in vitro etkilerinin incelenmesi
Investigations of in vivo and in vitro effects of ethephon and poliamines applies on oxidative enzymes in spinach (S. oleracea cv. gladiatör) plant grown in normal conditions
  1. Tez No: 121461
  2. Yazar: LOKMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. İRFAN KÜFREVİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Doktora Tezi NORMAL ŞARTLARDA BÜYÜTÜLEN ISPANAK (S. oleracea ev. Gladiatör) BİTKİSİNDE ETAFON VE POLİAMİN UYGULAMALARININ OKSİDATİF ENZİMLER ÜZERİNE İN VİVO VE İN VİTRO ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Lokman ÖZTÜRK Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ö. İrfan KÜFREVİOĞLU Bu çalışmada, poliaminler (kadaverin, spermin, spermidin ve putresin) ve etafonun ıspanak glukoz 6-fosfat dehidrogenaz (G6PD), polifenol oksidaz (PFO), katalaz (CAT) ve peroksidaz (POD) enzimleri üzerine in vivo ve in vitro etkileri araştırıldı. Poliaminlerden kadaverin ile spermin CAT ve POD aktivitelerinde hem in vivo hem de in vitro şartlarda inhibisyona yol açmıştır; Bu durumda in vitro çalışmalar in vivo çalışmaları desteklemektedir. PFO için in vivo' da kadaverin ile spermin aktivasyona yol açarken, in vitro 'da inhibisyona neden olmuşlardır. Spermidin, putresin ve etafon ise, in vivo olarak G6PD, PFO ve POD enzimlerini aktive ederken, in vitro' da genelde in vivo sonuçların aksine inhibe etmişlerdir. Spermidin hem in vivo hem de in vitro' da CAT enzimini aktive ederken, etafon inhibisyona yol açmış, spermidin ve etafon için in vivo ve in vitro sonuçlar birbirini desteklemiştir. Putresin muamelesi ise in vfvo'da CAT'ı aktive ederken in vitro' 'da inhibe etmiştir. Bu sonuçlara göre; poliaminin cinsi, konsantrasyonu ve hücre içi şartların değişiminin söz konusu enzimler üzerinde farklı etkiye yol açacağı anlaşılmıştır. Gaz halindeki bitki büyüme regülatörü olan etilenin ise söz konusu enzimler üzerinde değişik etkilere neden olduğu görülmüştür. 2002, 109 sayfa Anahtar kelimeler : Ispanak, oksidatif enzimler, poliamin, etafon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATIONS OF IN VIVO AND IN VITRO EFFECTS OF ETHEPHONE AND POLIAMINES APPLIES ON OXIDATIVE ENZYMES IN SPINACH (S. oleracea cv. Gladiatör)PLANT GROWN IN NORMAL CONDITIONS Lokman ÖZTÜRK Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Ö. îrfan KÜFREVİO?LU In this study, in vivo and in vitro effects of poliamines (cadaverine, spermine, spermidine and putrescine) and ethephon on glucose 6-phosphate dehydrogenase (G6PD), polyphenol oxidase (PPO), catalase (CAT) and peroxidase (POD) enzymes extracted from spinach were investigated. Cadaverine and spermine inhibited CAT and POD activities in both in vivo and in vitro; in vivo and in vitro studies for both of them were supported each other. PPO was activated in vivo while was inhibited by cadaverine and spermine in vitro. While spermine, putrescine and ethephone activated G6PD, PPO and POD in vivo, they also inhibited in vitro contrarily in vivo results. While spermidine increased CAT activity in both in vivo and in vitro, ethephone inhibited in both situation. Putrescine activated CAT activity in vivo while inhibited in vitro. According to these results; it was understood that kind and concentration of polyamines and cell conditions caused different effect. It was also seen that ethylene which is plant growth regulatory in gas has different effect on above mentioned enzymes. 2002, 109 pages Keywords : Spinach, oxidative enyzmes, polyamines, ethephon n