Katı ve sıvı maddelerin manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of magnetic properties of solid-liquid materials
- Tez No: 121496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA KİLİSLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
vııı ÖZET Manyetik süseptibilite, hızlı ve malzemeye zarar vermeyecek şekilde manyetik materyallerin konsantrasyonunu belirlemede bir ölçüdür. Bu çalışmada amacımız Manisa bölgesinden toplanmış toprak örneklerinin frekansa bağlı olarak manyetik süseptibilitelerini ölçmek ve sonuçları haritalandırmaktır. Bu amaçla Bartington LTD. ölçüm sistemi MS2B çift frekans sensörü kullanılarak, 10 mi örnek kapları içinde, yüzey ve toz örneklerin manyetik süseptibilite değeri düşük (0.465 kHz) ve yüksek (4.65 kHz) frekansta 80 A/m lik alternatif manyetik alan altında ölçüldü. Yüksek-düşük frekansta manyetik süseptibilite değerleri, Manisa'nın sanayi merkezinin, yerleşim alanlarının ve tarım arazilerinin yüzey topraklarından ve toz örneklerinden toplanan 250 örnek için alınmıştır. Bununla beraber, seçilen bazı örnekler ekstre edildikten sonra süseptibilite değerleri ölçülmüştür. İncelenen bölge için, yüzey toprağı ve toz örneklerden elde edilen manyetik süseptibilite değerlerei ile, düşük alan manyetik süseptibilite haritaları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
EX ABSTRACT Magnetic susceptibility is a convenient measure of determining the concentration of magnetic materials by rapid and non-destructive means. In this study, our aim is measurement and interpretation of frequency dependent susceptibility (xfd)- The Bartington Intsruments LTD. MS2B Dual Frequency Sensor accept 10 ml sample in plastic containers and measures susceptibility within alternative current magnetic field amplitude of 80 A/m at low frequency (0,465 Hz) and high frequency (0,465 kHz). High-low magnetic susceptibility were determined for 250 samples collected from topsoils of the non-contaminated soils and territory of the industrial center of MANİSA. In addition to this after extracting selected samples, their susceptebilities were measured. The maps of low-field magnetic susceptibility for study area were plotted by magnetic susceptibilty values which obtained from topsoils and dust samples.