Doğal materyallerle bakır(II) kirliliğinin giderilmesi
Removition of pollution of copper(II) with natural material
- Tez No: 121512
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu Çalışmada bakır(ll) iyonlarının doğal metaryallerden alkali bazaltik yapıdaki Kula Volkaniti tarafından adsorplanması incelenmiştir. Deneylerde aktifleştirilmiş Kula Volkaniti kullanıldı, öncelikle volkanit, bidistile su içerisinde bekletildi, 105 °C de etüvde kurutuldu ve çeşitli fraksiyonlarına ayrılarak farklı kalsine sıcaklıklar da (200 °C, 400 °C, 600 °C, 800 °C) aktifleştirilerek Cu(ll) iyonlarını adsorplayacağı optimum koşullar belirlenmiştir. Ayrıca adsorpsiyon için en uygun pH belirlenmiştir. Adsorpsiyon deneyinde“Batch (çalkalama)”ve“Kolon”yöntemi uygulanmıştır. Her bir deney yönteminde öncelikle Laboratuvar koşullarında suni olarak 0.005 M Cu(ll) çözeltisi hazırlandı ve daha sonra 3 ppm kirlilik içeren bir sanayi atığından alınan numuneler kullanılmıştır. Adsorplanan Cu(ll)'nin analizi laboratuvar koşullarında hazırlanan standart Cu(ll) çözeltisi ile yapılmıştır. NH3 ile Diamin kompleksi hazırlandı. Standart eğriler oluşturuldu. UV- Spektrofotometresin kullanılarak belirli miktarda alınan volkanit çözeltide, adsorplanmadan kalan Cu(ll) miktarı belirlendi. Yüzde Adsorpsiyon eğrileri çizildi. Sanayiden alınan örnekler de ki bakır (II) miktarı, AAS'de standart grafiklerinden yüzde adsorpsiyon olarak belirlendi. Alkali yapıdaki Volkanik kayacın adsorpsiyon kapasitesi belirlendi. Max. adsorpsiyon için optimum sıcaklık ve tanecik büyüklüğü tespit edildi. Kula volkanitinin adsorpsiyon kapasitesinin yüksek olması, doğada bol miktarda bulunması, elde edilebilirliğinin kolay olması nedeniyle arıtım için kullanılması önemini arttırmıştır. Umuyoruz ki Kula volkanitinin arıtım maddesi olarak kullanılabilir olması, endüstriyel kuruluşlar ve çevre için bir kazanç olacaktır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, adsorption of Cu (II) ions by Kula Volcanites that have alkali basalt from as a natural material have been investigated. In experiment, activated the Kula Volcanites at various temperatures were used. At firstly, Voicanit samples were maintained in distillated water. And then this samples were dried in an oven at 105 °C. Optimum conditions for Cu (İI) adsorption were determined by means of acticated samples at varius temperatures and fraction, a suitable pH valve has been determined for adsorption. In adsorption experiments, Batch and Colon methods have been applied. In the each experiment methods, firstly 0.005 M Cu (II) solution was prepared under laboratory conditions. And then samples, obtained from an industrial waste that contains 3 ppm pollution has been used. The analysis of adsorbed Cu (II) has been caried out using standart Cu (I) solution which prepare under laboratory circumutances Diamine complexes were prepared by ammonia. After drawing standard curves at a definite amount of volcanite solution, amount of unadsorbed Cu (II) were determined by using UV-Spectrophotometry. Curves of percent of adsorption were dramed. Amounts of Cu(ll) in samples obtained from industrial wastes were determined from AAS standart graphics as percent of adsorption. Adsorption capacity of volcanite clay that have alkali structure, were determined. Optimum temperature and particle size were determined for maximum adsorption. importance of utilization of Kula volcanites has been increased for cleaning purpose dueto its features such as high adsorption capacity, large abundance and easily availability. We suppose that utilization of Kula volcanites as cleaning reagent will be an advantage for industrial establishment.