Spin-1 Blume-Emery-Griffiths modelinin bethe kafesi üzerinde incelenmesi
Investigation on the bethe lattice of spin-1 Blume-Emery-Griffiths model
- Tez No: 121634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
V ÖZET Keyfi bilineer (J), biquadratik (K), kristal alan (D), tek-etkileşim terimi (L) ve dış manyetik alan (H) etkileşim Hamiltonyenli Spin-1 Blume-Emery-Griffiths modelinin dipol ve. kuadrupol düzen parametrelerinin sıcaklığa bağımlılığı en-yakın komşu spinlerin sayısı (koordinasyon sayısı) q=3 iken Bethe kafesi üzerinde tekrarlama bağıntıları kullanılarak incelendi. Öncelikle dış manyetik alan, h=H/J, ve tek-etkileşim terimi, y=UJ, sıfır iken sistemin düzen parametrelerinin sıcaklığa göre değişimleri incelendi ve faz diyagramları (kT/J, D/J) ve (kT/J, K/J) düzlemlerinde elde edildi. Faz diyagramlarını elde etmek için ikinci-derece faz dönüşüm (Curie sıcaklığı) sıcaklığını ve sistemin geçirdiği birinci-derece faz geçiş sıcaklığını elde etmek için serbest enerji ifadeleri kesin olarak elde edildi. Daha sonra dipol ve kuadrupol düzen parametrelerinin sıcaklığa göre değişimi dış manyetik alan varlığında ve x=L/J=0 iken D/J ve K/J etkileşim sabitleri değiştirilerek incelendi. Elde edilen sonuçlar diğer metotlarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The temperature dependence of the dipole and quadrupole moment order parameters of the Blume-Emery-Griffiths model Hamiltonian with arbitrary bilinear (J), biquadratic (K), crstal-field (D), odd-interaction (L) and the external magnetic field (H) interactions for the number of the nearest-neighbors (coordination number) q=3 is studied by using the recursion relations on the Bethe lattice. First, the temperature dependence of the order parameters are investigated for the case with h=H/J and y =L/J are both zero and the phase diagrams of the system are obtained on the (kT/J, D/J) and (kT/J, K/J) planes. An equation for the second-order phase transition temperature (Curie temperature) and an expression for the free energy, which is used to determine the first-order phase transition temperature, are found exactly in order to obtain the phase diagrams. Then, the temperature dependence of the order parameters are investigated in the existence of the external magnetic field when y=L/J=0 by varying the values of D/J and K/J. The obtained results are compared with the results of the other methods.