Bethe Kafesi üzerinde bilineer ve bikuadratik değiş tokuş etkileşimleri varlığında spin-3/2 modelinin incelenmesi
Examining the spin-3/2 model in presence of bilinear and biquadratic exchange interactions on the Bethe lattice
- Tez No: 822772
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Ising modeli istatistik mekanikteki ferromanyetizmanın bir matematiksel modeli olup yoğunluk, konsantrasyon, kristalografik düzen parametresi, manyetizasyon, elektrik polarizasyon, v.b gibi bir çok kooperatif fiziksel sistemleri tanımlamak için kullanılmaktadır ve uzun zamanlardan beri çeşitli metotlar kullanılarak incelenmektedir. Blume-Emery-Griffiths (BEG) modeli ise başlangıçta 3He-4He karışımlarını incelemek için önerilen bir spin-1 Ising modelidir. Spin-3/2 Ising BEG modeli ise DyVO4 bileşiğinin faz geçişlerini açıklamak için bir model olarak önerilmiştir. Daha sonra, çok bileşenli sıvılar, mikro emülsiyonlar, yarı iletken alaşımlar, elektronik iletken modeller gibi çeşitli farklı fiziksel olayların tanımlamak içinde kullanılmıştır. Bu modellerin kritik davranışları uzun yıllardan beri araştırılmaktadır. Fakat Spin-3/2 Ising model için, bilineer değiş tokuş etkileşiminin ayarlanabilir bir α parametresi vasıtasıyla çift modlu rastgele bir dağılımı kullanılarak Bethe Kafesi üzerinde henüz ayrıntılı olarak incelenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Ising model is a mathematical model of ferromagnetism in statistical mechanics and has been used to describe many cooperative physical systems such as density, concentration, crystallographic order parameter, magnetization, electrical polarization, etc., and has been studied using various methods for a long time. The Blume-Emery-Griffiths (BEG) model, on the other hand, is a spin-1 Ising model originally proposed to study 3He-4He mixtures. The Spin-3/2 Ising BEG model has been proposed as a model to explain the phase transitions of the DyVO4 compound. Later, it was used to describe various different physical phenomena such as multicomponent liquids, microemulsions, semiconductor alloys, electronic conductive models. The critical behavior of these models has been investigated for many years. However, for the Spin-3/2 Ising model, it has not yet been studied in detail on the Bethe Lattice using a bimodal random distribution of the bilinear exchange interaction via an adjustable α parameter. The aim of this thesis is: