Optimum kazançlı piramidal huni antenlerin tasarımı
- Tez No: 121637
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Piramidal huni antenler, bir çok avantaj nidan dolayı en çok kullanılan mikrodalga antenlerden biridir. Bu çalışmada piramidal huninin açıklık boyutları için çok basit ve yeni ifadeler elde edilmiş ve bu ifadeler optimum kazançlı piramidal huni tasarımında kullanılmıştır. Diğer tasarım parametreleri, basit ve açık analitik formüller kullanarak hesaplanmıştır. Bu formüller iteratif metotlar kullanmamaktadırlar ve yüksek kazançlı huni tasarımlarına kısıtlı değildirler. Tasarımda kullanılan formüllerin basitliğinden dolayı, hesaplama zamanı düşüktür. Önerilen tasarım metotlarının performansım göstermek için tasarım örnekleri verilmiştir. Birinci bölümde, huni antenler hakkında genel bilgiler verilerek piramidal huni anten tasarım metotları konusunda daha önceden yapılan çalışmalar verilmiştir. İkinci bölümde, huni antenlerin temel teorisi kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, literatürde mevcut olan piramidal huni tasarım metotları sunulmuştur. Daha sonra bu tezde geliştirilen üç metot ve bu geliştirilen metotların adım adım tasarım işlemleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, geliştirilen tasarım metotlarının performansını göstermek için tasarım örnekleri verilmiştir. Geliştirilen tasarım metotlarının sonuçları, literatürdeki mevcut metotların sonuçlarıyla da karşılaştırılmıştır.. Son bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve tartışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The pyramidal horn antennas are widely used in the microwave due to their many advantages. In this work, new and very simple expressions for the aperture dimensions of pyramidal horn are presented and used in the optimum gain pyramidal horn design. The other design parameters are calculated by using the simple and explicit analytical formulas. These formulas do not need the application of the iterative methods, and are not restricted to the high-gain horn designs. The required computational time is very small due to the simplicity of the formulas used in the design. Several design examples are given which illustrate the performance of the proposed design methods. The advantages of the pyramidal horn antennas and previous works on the pyramidal horn antenna design methods were given in the first section. In the second section, the fundamental theory of the horn antennas has been explained briefly. In the third section, previous pyramidal horn design methods available in the literature were presented. Then, three methods improved in this thesis and the step by step design procedures of these improved design methods was given. In the fourth section, several design examples are given which illustrate the performance of the improved design methods. The results of the improved design methods were also compared with those of the methods available in the literature. In the last section, the results obtained in this work are evaluated and discussed.