Saydam organik alaşımların doğrusal olarak katılaştırılması
Directional solidification of transparent organic alloys
  1. Tez No: 121644
  2. Yazar: AYŞE ARSLANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
V ÖZET Katılaştırılarak üretilen malzemelerin mekanik ve fiziksel özellikleri büyük ölçüde mikroyapı parametrelerine bağlıdır. Metalik alaşımların katılaştırılmasında en çok dendritik yapılar görülür. Doğrusal katılaştırmada, katılaştırma parametreleri (V, G, Co, t ) ile katılaştırma esnasında oluşan dendritlerin mikroyapı parametreleri (ki, R, kp, X\, /t^) değiştirilebilir. Bu çalışmamızda düşük erime entropisinden dolayı metallere benzer katılaşma yapısı gösteren Camphen ve yarı iletkenlere benzer katılaşma yapısı gösteren Salol malzemelerinin alaşımı kullanılmıştır. Saydam organik malzeme kullanımı, katı-sıvı faz dönüşümünü ve katılaşma olayını deney anında daha iyi inceleme imkanı sağlamaktadır. Çalışmamızda, Camphen-Salol alaşımının, Co=0-10.78 ağ. % Salol çözünen kompozisyon aralığında, faz diyagramı erime noktası cihazı ile belirlenmiştir. Camphen-2.57 ağ. % Salol alaşımı sabit sıcaklık gradyenti altında dört farklı hızda doğrusal katılaştırılmıştır. Deney esnasında sıcaklık gradyenti G ve katılaştırma hızı V tespit edilmiş ve katılaşma anında çekilen dijital fotoğraflardan mikroyapı parametrelerinin (ki, R, kp, X\, Xj) değerleri ölçülmüştür. Mikroyapı parametrelerinin katılaştırma hızı ve soğuma hızı ile değişimi incelenmiş ve aralarındaki bağıntı logaritmik grafiklerde yapılan lineer regresyon analizi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen mikroyapı parametrelerinin katılaştırma hızı V ve soğuma hızı GV ye üstel bağımlılığının sonuçlan, teorik ve literatürde yer alan deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonuçların uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Mechanical and physical properties of materials which are processed by the solidification largely depend on the microstructural parameters. Dendritic structures are commonly observed at solidification of metallic alloys. The microstructure parameters Çk\, R, Xp, JQ, Xj) of dendrites which are formed during the solidification can be changed by the solidification parameters (V, G, Co, f ) in the directional solidification technique. In this study, Camphen, whose solidification pattern is similar to metals because of having low entropy of fusion, and Salol, which shows similar solidification pattern as semi conductors, were used as components of alloy. Using transparent organic materials provided better opportunity of observing the solid-liquid phase transformation and solidification process in the experiment. In this work, the phase diagram of Camphen-Salol alloy was determined at Co=0- 10.78 wt. % Salol solute composition range by melting point apparatus. At the constant temperature gradient, Camphen-2.57 wt. % Salol alloy was solidified unidirectionally at four different velocity. Temperature gradient G and solidification velocity V were determined during the experiment and microstructure parameters (X\, R, A.p, A°2, X2) were measured from digital photographs which were taken during the experiment. The variation of microstructure parameters with the solidification velocity and the cooling rate were investigated and their relationships were obtained by lineer regression analysis. The obtained results of exponential dependency of microstructure parameters to solidification velocity and cooling rate were compared with the related theories and results of similar experiments. Our results were found to be in good agreement with the results given in literature.