Kaolinlerde silika polimorflarının araştırılması
Investigation of silica polymorphs in kaolins
- Tez No: 120863
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAOLİNLERDE SİLOCA POIİMORFLARININ ARAŞTIRILMASI Sibel KAHRAMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yüksel SARKAYA Düvertepe Sındırgı Balıkesir yöresindeki Gedik, Şensöz ve Mezardere ocaklarından farklı örnekler alınmıştır. Bu örneklerin kimyasal analizleri (KA) ve diferansiyel termal analizleri (DTA) yapılmıştır. Her örneğe 240°C'de 15 dakika süreyle fosforik asit eritişi uygulanmıştır. Aynı örnekler 1050°C de 24 saat süreyle ısıl işleme tabi tutulmuştur. Orijinal kaolinler yanında fosforik asit eritişi yapılmış ve termal işleme tabi tutulmuş örneklerin X-ışınları difraksiyonu ( XRD) desenleri belirlenmiştir. Silika polimorflardan hangisinin bulunduğu fosforik asit eritişi ve termal işlem sırasındaki mineralojik değişimlere bakılarak tartışılmıştır. Tüm örneklerde kuars bulunduğu görülmüştür. Şensöz ocağından alman örnekte başka silika polimorfuna raslanmamıştır. XRD desenindeki 20=22° civarındaki karekteristik pik gözönüne alınarak Gedik ve Mezardere ocaklarından alman örneklerde kuars yanında kanserojen olan o> kristobalit'in bulunduğu belirlenmiştir. Buna göre kaolin örneklerinde opal-C, opal-CT gibi yarı kristal ve opal-A gibi amorf olan diğer silika polimorflarma rastlanmamıştır. 2002, 35 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kaolin, a-kristobalit, kuars, fosforik asit eritişi, termal işlem
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF SILICA POLYMORPHS IN KAOLÎNS Sibel KAHRAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Yüksel Sankaya The different samples of kaolin taken from the mines of Gedik, Şensöz and Mezardere in Düvertepe Smdırgt Balıkesir region. Chemical analyses (KA) and diflferantial thermal analyses of these sample were performed. Each sample was treated with phosphoric acid at 240°C for 15 minutes. Same samples were thermally treated at 1050°C for 24 hours. The X-ray diffraction patterns of the original kaolins and phosphoric acid digested sample as well as thermally treated samples were obtained. The clay minerals and non clay minerals of these samples were determined from X- ray patterns. The mineralogical changes during phosphoric acid digestion and thermal treatment were evaluated to determine which silika polymorph was present It was observed mat all of samples contained quartz. In samples taken from Şensöz mine a silica polimorph other man quartz was not encountered. By considering the characteristic peak observed at around 28w22°. It was determined mat the samples taken from Gedik and Mezardere mines contained cancerous a-cristobalite besides quartz. According to this situation silica polymorphs such as semi-crystalline opal- C and opal-CT and amorphous opal-A were not contained in kaolin 2002, 35 pages KEY WORDS: Kaolin, quartz, a-cristobalite, phosphoric acid digestion, thermal treatment n