1999-2001 döneminde Türkiye'deki A tipi yatırım fonlarının performans değerlendirilmesi
The performance evaluation of the A type mutual funds in Turkey in the 1999-2001
  1. Tez No: 121772
  2. Yazar: BURAK TERİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN BANGUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Finansal sistemde yatırım fonlarının önemi, liberalleşme ve değişen piyasa koşulları sebebiyle oldukça artmıştır. Bireysel yatırımcılar, küçük tasarruflarını değerlendirmede, profesyonel portföy yönetimi ile topladığı fonları etkin yatırım alanlarında değerlendiren yatırım fonlarını tercih etmektedirler. Pek çok yatırım fonu yöneticisi, topladığı tasarruflar ile yüksek getiri elde etmek adına aktif portföy stratejisini benimsemiştir. Yani yatırım fonu yöneticileri, yatırım için, doğru menkul kıymeti ve uygun zamanı bulmak ile fiyat hareketlerini önceden tahmin etmek için çalışırlar. Bu tez çalışması, aktif yönetim stratejisini benimseyen A tipi yatırım fonu yöneticilerinin, dolayısıyla da A tipi yatırım fonlarının performanslarını, yatırım konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan bireysel bir yatırımcının yatırım performansıyla karşılaştırmayı amaçlamıştır. Yapılan araştırma sonucunda, 1999 - 2001 döneminde Türkiye' deki A tipi yatırım fonlarının ortalama olarak, basit bir yatırımcıya kıyasla daha kötü performans sergiledikleri ve katlanılan risk ile maliyetleri karşılayacak düzeyde getiri sağlayamadıkları amprik bulgularla ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the financial system, the importance of the mutual funds has quite increased because of the liberalization and the changing market conditions. Individual investors prefer mutual funds, which collect funds with professional portfolio management and use these funds in effective investment areas, to invest their small savings. Many mutual fund managers adopt active portfolio strategy to obtain high returns on savings that they collect. That is, mutual fund managers try to forecast price movements to invest in the right securities and at the proper time. This thesis aims to compare the performances of A-type mutual fund managers who adopt active management strategy, so the performances of A- type mutual funds, with the performance of a small investor's investment. After conducting the research, it has been shown with empirical findings that in the 1999-2001 period the A-type mutual funds exhibited, in average, worse performance compared with the small investors and could not get returns to cover the risks and the costs.