Resim-iş (sanat) eğitiminde sanat eleştirisinin yeri ve önemi
The Fontion of art criticism in art classes in primary school
- Tez No: 121912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
ÖZET RESİM-İŞ (SANAT) EĞİTİMİNDE SANAT ELEŞTİRİSİNİN YERİ ve ÖNEMİ Demir, CANAN Yüksek Lisans, Resim-İş Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı: Doç.Dr. Vedat ÖZSOY Eylül 2002, Sayfa: 322-XH Bu araştırmanın konusu; İki- Üç boyutlu çalışmalarda sanat eleştirisi ve iki uygulama önerisi Sanat Eleştirisinin İlköğretim Resim-İş (Sanat) derslerindeki fonksiyonunu göstermektir. Sanat Eleştirisi çalışmaları ile ilgili birer proje hazırlanmış, projelere göre de ünite planı oluşturulmuştur. İki proje ile ilgili 3'er haftalık (toplam 6 hafta) günlük planlar hazırlanmıştır. Röprodüksiyon inceleme konusundan dolayı planlar, sanat eleştirisi ağırlıklı olmasına karşın Çok Alanlı Sanat Eğitimi yöntemleri de planlara yansıtılmıştır. Derslerin (3+3=6) işlenişindeki genel amaç; Çok Alanlı Sanat Eğitimi yöntemlerine göre hazırlanacak bir Resim-İş (Sanat Eğitimi) müfredat programının eğitim-öğretim sürecinde yaratacağı etkilerin ve değişikliklerin önemini belirterek, yeni bir Resim-İş (Sanat Eğitimi) müfredat programına küçük de olsa bir katkı sağlayabilmesidir. Böyle bir program hazırlandığı ve uygulandığı takdirde öğrencinin tek yönlü eğitimden kurtarılacağı düşünülmektedir. Derslerin (3+3=6) işlenişindeki özet amaçlardan birincisi; sanat eleştirisi ile ilgili ilköğretim ikinci kademe (7.sınıf) öğrencilerinin röprodüksiyon inceleme konusuna yönelik tutumlarını tespit etmektir, ikinci amaç; iki ve üç boyutlu çalışmalarda sanat eleştirisinin bir farklılık yaratıp yaratmadığını ortaya koymaktır. Bunun içinde hazırlanan ünite planı iki ve üç boyutlu çalışmalara yönelik 3'er haftalık günlük 111planlara bölünmüştür. Aynı sınıfın iki ve üç boyutlu sanat eserlerini incelemede ortaya koyduğu benzer ve farklı yönler belirlenmeye çalışılmıştır. Sanat Eleştirisi çalışması ile ilgili hazırlanan ve işlenen bir derste, eleştirdikleri röprodüksiyona yönelik bilgilerin kalıcı olup-olmadığı, bir konu ile ilgili olarak kendilerini rahat irade edip-edemedikleri dolayısıyla da öğrencilerin dersteki aktivitelerinin artıp-artmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan ön ve son testlerle de Sanat Eleştirisinin öğrenci üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Resim-iş öğretmenlerine yönelik hazırlanan görüşme formlarıyla; öğretmenlerin sanat eleştirisine yönelik tutumları tespit edilerek bu tutumların öğrenci başarısını etkileyip- etkilemediği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada araştırmacı ders sırasında öğrencilerin öğretim sonucunda kazandıklarını, buna ilave olarak da ortaya çıkan durumların sonucuna göre kazandırabileceklerini tespit etmeye çalışmış ve öneriler getirmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE FONTION OF ART CRITICISM IN ART CLASSES IN PRIMARY SCHOOL Demir, CANAN Supervisor: Doç.Dr. Vedat ÖZSOY Semtember 2002, Pages: 322-XII The topic of this research is to show the function of Art Criticism in art_classes in primary school. Two projects about Art Criticism have been prepared and unit plans have been made in accordance with these projects. Three weeks daily plans concerning the projects have been prepared for each project (totally for six weeks). The plans are mostly about art criticism because of reproduction studies but the methods of Discipline Based Art Education have also been reflected in them. The general aim of implementation of lessons (as 3+3=6) is to contribute a bit to a new Art Education Curriculum emphasizing the effects and variations caused by the curriculum prepared according to the methods of Discipline Based Art Education. When such a program is prepared and implemented, it is thought that the students will avoid the conventional Art Education The first specific aim of implementation of lessons (as 3+3=6) is to determine the attitudes of the primary school second grade students (7 th class) about art criticism especially about reproduction study. Second one is to find out if art criticism causes some differences on two and three dimensional works. For this reason, the unit plan has been divided into three weeks daily plans which include two and three dimensional works for each program. The similarities and differences claimed by the same class students when they studied two and three dimensional art work, have been tried to be determined.In a lesson prepared about Art Criticism study and implemented, it has" been tried to find out if the students knowledge concerning the reproduction that they criticised is permanent or not, if they are able to express themselves easily about a topic, and as a result of this, if they are more involved in the classroom activities or not. The effects of Art Criticism have been tried to be determined by giving them pre and post tests. Besides, Art Teachers attitudes towards Art Criticism have been determined by giving them questionnaires in the form of interview and it has been investigated if the teachers attitudes affect a students success. In this research, the researcher has tried to determine what the students have acquired during the class as a result of teaching, in addition to this, what they will acquire according to the results of new situations and she suggested new ideas about Art Criticism.