Fiziksel çalışma ortamının motivasyon üzerindeki etkisi
Effect of physical work environment motivation
  1. Tez No: 121922
  2. Yazar: SIDIKA KİLİTÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Fiziksel Çalışma Ortamının Motivasyon Üzerindeki Etkisi: Abant İzzet Baysal Üniversitesi İdari Personel Uygulaması Kilitçi, Sıdıka Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Gönül ÜLKER Şubat 2002, xii + 108 Bu çalışmanın amacı, özendirici araçlardan fiziksel çalışma ortamının. A.İ.B.Ü. Gölköy Kampusu İdari Personelinin, motivasyonu üzerinde etkili olup olmadığını saptamaktır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket, A.İ.B.Ü. Gölköy Kampüsü'nde görev yapan idari personelden 22 yöneten ve 115 yönetilen olmak üzere toplam 137 personele uygulanmıştır. Elde edilen veriler, frekans, yüzde, X2 testi“SPSS for WINDOWS”paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistik analiz sonucunda, A.İ.B.Ü. Gölköy Kampüsü'nün fiziksel çalışma koşullan yönetici ve yönetilenlerin motivasyonu için yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. A.İ.B.Ü. Gölköy Kampusu bürolarında, fiziksel çalışma ortamı faktörlerinden“temizlik”,“ısı”ve daha sonra“büro malzemeleri”nin daha iyi hale getirilerek personelin motivasyonunun ve örgütün verimliliğinin daha da yükseltilebileceği önerisinde bulunulmuştur. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsü'nün, personelinin iş yeri şartları ile ilgili sorunlarına çözüm getirebilen bilinçli yöneticiler bulunduran birimlerden oluştuğu sonucu çıkarılmıştır. Söz konusu kurumda yöneticilerin, fiziksel çalışma ortamının iyileştirilmesi ile motivasyonun arttırılacağı konusunda bilinçli davrandıkları görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of Physical Work Environment on Motivation: Abant İzzet Baysal University Administrative Personel Application Kilitçi, Sıdıka M.S., Department of Puplic Administrations Supervisor: Asst.Prof.Dr. Gönül ÜLKER February 2002, xii+ 108 The aim of this study is to find out how effective the physical work environment, of encouraging tools, is on A.İ.B.Ü. Gölköy Campus Administrative Personels“ motivation. The questionnaire improved by the researcher is applied to 132 personel, 22 of whom are directors and 1 1 5 of whom are directed, among Gölköy Campus Administrative Personel. The results, frequency, percentage and X2 test are analyzed with using ”SPSS for Windows“ package programme. It is suggested that the motivation and the productivity of personel can be increased by making factors of physical work environment such as ”cleanliness“, ”heat“ and ”materials of offices" better in offices of A.İ.B.Ü. Gölköy Campus. It is concluded that A.İ.B.Ü. Gölköy Campus has conscious directors who can find solutions to problems about theirs personels' office conditions. It is seen that in this institution, directors are conscious about increasing the motivation with the physical work enviroment.