Sosyal bilgiler ders programında toplam kalite uygulamalarında anlamlı öğrenme modelinin 'bilanço çıkarma konferansı' ilkelerine göre uygulanabilirliği
  1. Tez No: 121923
  2. Yazar: MİHRİCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında eğitimde toplam kalitede anlamlı öğrenme modelinin“Sosyal Bilgiler”dersinde uygulanabilirliğinin,“Blanço Çıkarma Konferansı”ilkelerine göre öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak araştırılmasıdır. Araştırmada kullanılan veriler, ilgili literatürün incelenmesi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Likert türü anket ile elde edilmiştir. Araştırmaya Düzce'de 21 adet Merkez İlköğretim Okulu'nda 234 sınıf okutan öğretmenden 100'ü katılmıştır. Ayrıca random yoluyla seçilen üç ilköğretim okulu 4.sınıf öğrencilerinden 350 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Öğretmenlere uygulanan anket sonuçlarının istatistiksel analizi yapıldığında;“Beşli Likert'te öğretmen görüşleri ortalaması 5 üzerinden 4,39 bulunmuştur. Bu da ”daima“ aralığına isabet etmektedir. Ortalamanın 5'e yakınlığı sebebi ile uygulanabilirliğini göstermektedir. Bu sonuca göre Sosyal Bilgiler ders programında toplam kalite uygulamalarında ”anlamlı öğrenme modelinin“ öğretmen görüşlerine bakıldığında uygulanabilirliğinin yüksek olduğu söylenebilir. Öğrencilere uygulanan anket sonuçlarının istatiksel analizi yapıldığında, beşli Likert'te öğrenci görüşleri ortalaması 5 üzerinden 4.06 bulunmuştur. Bu da ”sık sık“ aralığına isabet etmektedir. Ortalamanın 4'e yakınlığı sebebi ile Sosyal Bilgiler ders programında toplam kalite uygulamalarında ”anlamlı öğrenme modelinin" öğrenci görüşlerine bakıldığında uygulanabilirliğinin de yüksek olduğunu göstermektedir. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate the integration of meaningful learning in a social science classroom from a total quality perspective within the framework of 'balance sheet' by taking the views of both teachers and students. The data used in this study consisted of related literature and a Likert type questionnaire developed by the researcher. A total of 100 teachers out of 234 classroom teachers teaching in 21 central primary schools in Düzce. In addition, there were 350 randomly selected fourth-grade students out of three primary schools. The statistical results for teachers were found to be 4.39 out of 5.00 which corresponds to 'always'. This implies the implicability of the modal. According to this finding, it can be suggested that the total quality applications in social science classes are quite high since it is close to '5.00' based on teachers' views. The statistical results for students were also found to be 4.06 out of 5.00 which corresponds to 'often'. According to this finding, it can also be suggested that the total quality application in social science classes are quite high since it is close to 4.00, based on students' views.