Toplam kalite yönetiminin iş yaşamına etkisi ve sağlık sektöründe uygulanması
Total quality management affect on quality of working life and be aplied on healt sector
- Tez No: 189220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüz dünyasında artan küreselleşme ve rekabet ortamı, hayatta kalmakisteyen tüm işletmelere bazı koşullarlı yerine getirmeye zorlamaktadır. Bu koşullarısağlayabilmek içinde işletmelerin bazı kavramlara ve bunlardan da en çok ToplamKalite (TKY)Yönetimi kavramını işletmelerine uyarlamalarını gerektirmektedir. TKYkıt kaynakların verimli kullanılarak sınırsız insan ihtiyaçlarını karşılamasından dolayıortaya çıkmıştır. Çünkü müşterilerin istek ve ihtiyaçları sınırsızdır ve günümüzdeküresel rekabet ortamında önce müşteri memnuniyeti gelmektedir. şletmeler genellikledış müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelmiştir. Fakat günümüzde dış müşterilerinbeklentilerini karşılayabilmek için önce iç müşterilerin beklentileri karşılanmalıdır.Buna bağlı olarak günümüzde çalışma yaşamında kalite kavramı ortaya çıkmıştır.Çünkü çalışanların çalışma koşulların(fiziksel şartlar) iyileştirilmesi ve beklentilerininkarşılanması (maaş, motivasyon koşullarının oluşması ve stresin ortadan kardırılmasıgibi.) verimliliklerinin artmasını sağlayacaktır. Özellikle sağlık sektörü gibi hizmetüreten işletmelerde ilişki birebir insanlarla gerçekleştirildiği için çalışma yaşamınınkalitesi kavramının işletmeler açısından önemi de artmaktadır. Bu bağlamdaçalışmamızda TKY ve çalışma yaşamının kalitesi kavramı üzerindeki etkileriincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ıncreasing globalization and competition environment, want to living all firmsurge carry cut some conditions in today?s world. These conditions able to provide forfirms to some concepts and Total Quality Management (TQM), concept must adapted totheir firms. TQM, scare sources use effident to cove unlimited human needed from turnup. Because customers claim and their needed is unlimited and on global competitionenvironment in today before to get in customer loyalty. The firms needs cover to inclinetowards outward customer altogether. But before expectations of inward customers(workers) must remedy for remedy expectations of outward customers in today. Hence,quality concepts appear for working life in today. Because working conditions ofworkers (physical conditions) and their expectations (salary, motivation, out of sight ofstress ect.) provide to increase their productivities. Particularly, like health sector, forrelationship to realize one by one with people for producer of service of service firmsquality of working life concept increasing import for firms. There for, TQM concept andbe inspected on affect quality of working life in our studies.