Ses telleri, sesin oluşumu ve ses sağlığı parametrelerinin temel yapılanmalar ve temel davranışlar yoluyla ses eğitimi bakımından incelenmesi
Research on vocal cords, voice formation, and voice health parameters by means of basic formations and basic behaviors within the perspective of music education
- Tez No: 121928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET SES TELLERİ SESİN OLUŞUMU VE SEŞ SAĞLIĞI PARAMETRELERİNİN TEMEL YAPILANMALAR VE TEMEL DAVRANIŞLAR YOLUYLA İNCELENMESİ EFE NURSEL Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı: Dr. Uğur ALPAGUT Temmuz, 2002, XI+116 Bu araştırmanın amacı, ses telleri, sesin oluşumu ve ses sağlığı parametrelerinin temel yapılanmalar ve temel davranışlar yoluyla ses eğitimi bakımından incelenmesidir. Araştırma için seçilmiş olan farklı bestecilere ait dört eserde, tüm bu parametrelerden çıkan sonuçların olumsuz ve olumlu yansımaları ve sonuçları incelenmiştir. Sesin oluşumunda görev alan organlar ve bu organların işleyişleri, sesin oluşumundaki fizyolojik ve anatomik öğelerde oluşan ses sağlığı problemleri ve bu problemlerin aşılmasına ve ses sağlığını koruma yöntemleri analiz edilerek, ses eğitiminde, kazandırılmasında etkili yöntem ve çalışmalara yer verilmiş ve elde edilen bulgular ışığında ses eğitimine ve ses eğitimi içinde mutlak- gerekli olan ses sağlığının korunmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCH ON VOKAL CORDS, VOICE FORMATION, AND VOICE HEALTH PARAMETERS BY MEANS OF BASIC FORMATIONS AND BASIC BEHAVIORS WHITHIN THE PERSPECTIVE OF MUSIC EDUCATION EFE NURSEL MA Thesis Department of Musical Education Thesis Adviser: Ass. Prf.Uğur ALPAGUT July - 2002, vii+1 1 6 Page This research aims to examine the relation between vocal cords, voice formation, and voice health parameters by means of formations and basic behaviors whithin the perspective of music education. In four different musical works of different musical composers that were chosen for this research, positive and negative influences and outcomes arising from all of these parameters have been studiet. By analyzing the organs taking place in voice formation and the functions thereof; the voice health problems occurring in physiological and anatomic elements in voice formation; and the methods and studies in gaining said knowledge to vocal training have been included into this research and in the light of the obtained findings, suggestion have been brought towards vocal health protection that is an absolute necessity in and for vocal training.