Motivasyon kuramları ve işletmelerde motivasyonu arttırıcı araçlar
Motivasyon theories and encouraging means used to increase motivation in the organizations
  1. Tez No: 121929
  2. Yazar: ALİ TÜMTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET TÜMTÜRK, ALİ YÜKSEK LİSANS, İŞLETME ANA BİLİM DALI TEZ DANIŞMAN : YARD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ EYLÜL 2002,150 SAYFA Motivasyon üzerine yapılan araştırmalar örgütlerin en önemli unsuru olan insanın örgüt amaçlarına ulaşmak için motive edilmesi gerektiğini göstermektedir. Her araştırma farklı yol ve yöntemler kullanılarak motivasyonun örgütler için önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Motivasyonun iş yaşamındaki önemi, işletmelerin maddi olanaklarının bu konuya yönlendirilmesi yönetimlerin bilgisizliği ve duyarsızlığı, yönetsel değişimler gerektirmesi nedeniyle göz ardı edilmektedir. Ancak motive olmuş ve işinden doyum alan çalışanlarla onlara yapılan harcamanın getirişi, onlara yapılan harcamadan yüksek olacaktır. Çünkü motive edilmiş çalışan performansı ve üretkenliği İle örgütün verimliliğini, etkinliğini artıracaktır. örgütlerin en Önemli unsuru olan insanın etkin ve verimli çalışabilmesi için motive edilmesi gerekir. Motive edilmemiş bir insanın performans ve üretkenliği düşük olur, işe devamsızlıklar başlar. Bu nedenle teknolojinin yoğun olarak kullanılması ve uzmanlaşmanın önem kazanmasıyla monotonlaşan İş yaşamında insan unsurunu motive etmek zorunlu hale gelmiştir. Motive olmuş çalışanlar için, ödüllendirmeye katılımcı yönetime iş tanımlanmasına, rotasyona, iş zenginleştirmeye, iş ortamım düzenlemeye, çalışanı bilgilendirmeye önem vermelidir. Bu projeyle; çalışanların iş memnuniyetini etkileyen motivasyon faktörleri motivasyon teorilerinden başlanarak, örgütsel ve bireysel düzeyde araştırılmıştır. Motivasyonla ilgili genel kavramlara, çalışanların iş memnuniyetini etkileyen faktörlere ve çalışanlar üzerindeki etkilerine yer verilerek motivasyonun kendisiyle etkileşen bir çok faktörle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOTIVATION THEORIES AND ENCOURAGING MEANS USED TO INCREASE MOTIVATION IN TEH ORGANIZATIONS TÜMTÜRK,AIi Master, Management Sciences Supervisor: Yrd. Doc.Dr. Mehmet YILDIZ September 2002, 150 Pages The researches conducted on the motivation prove that human, as a component of organization, should be motivated in order to gain organization objectives. In the result of each research it has been concluded that the motivation is important for organization by means of using different methods and procedures. Because the substantial capabilities of organization are not orientated to the subject requiring managerial changing, the importance of motivation is neglected due to managerial information deficiency, However, through motivated and satisfied workers the outcome of expenditures made for them shall be higher than expense itself Because motivated wororkers shall increase the efficiency and effectiveness of organization by means of their performance and productivity. The man, as an important part of organization component, should be motivated to work efficiently and productively. An unmotivated person has low performance and productivity, in the result of this the lack continuity of work begins and the person has to leave the job. Therefore, motivating the man in the monotonous work life is necessary because of the technology used intensively and specializing becoming more significant. Rewarding, management participatory, job description, rotation, work richening, work arrangement and equipping the person with information should be considered more important to obtaining motivated workers. In this project motivational factors affecting job satisfaction of workers have been investigated on organizational and individual levels starting from theories of motivation. Relations between motivation and the actors that affect it have been investigated considering motivational actors that influence job satisfaction, incentives to motivate the employees and consequences of motivation. IV