Yataklı tedavi kurumlarında toplam kalite yönetimi ve Ankara SSK Göz Hastalıkları Merkezi ve Göz Bankası'nda toplam kalite yönetimi çalışmaları
Total quality management education at hospitals and total quality management studies at Ankara SSK Eye Hospital
- Tez No: 121932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
vu ÖZET YATAKLI TEDAVİ KURUMLARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN UYGULANMASI VE ANKARA SSK GÖZ HASTALIKLARI MERKEZİ VE GÖZ BANKASI' NDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ÇALIŞMALARI Mamur, Yasemin Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Gönül Ülker Ağustos 2002, 208 sayfa Araştırmanın amacı, sağlık alanında meydana gelen gelişmelere paralel olarak sağlık sektöründe kalite kavramının ön plana çıkması süreci ile başlayan modern yönetim teknikleri arasında yer alan TKY uygulamalarının sonuçlarının ne olduğunu belirlemektir. Araştırma için öncelikle ilgili kaynaklar taranarak TKY konusunda bilgi toplanmıştır. Teorik bilgiler TKY uygulamalarında, kalite hedef ve politikalarının saptanması, sürekli gelişmenin sağlanması, verimli bir örgüt içi iletişimin geliştirilmesi ve çalışan motivasyonunun artırılması konularının önemli olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın uygulama safhasında araştırmacı tarafından hazırlanan anketler yolu ile veriler elde edilmiştir. Araştırmada evren olarak ele alınan bir hastanede üst yönetimin kalite hedefvııı ve politikalarını belirleme, sürekli gelişmeyi sağlama, rahat güvenilir, açık bir iletişim ortamı ile hızlı ve etkili bir iletişim sistemi sağlama ve çalışanların motivasyonlarını artırma konularında gösterdiği faaliyetlerin başarı oranı ile, TKY uygulamalarının hasta memnuniyetini bürokrasi, bilgilendirme, ilgi. gösterme, temizlik ve tedavi yeterliliği bakımından ne düzeyde etkilediği ile ilgili bulgulara varılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; -Hastalar 4.0484/5.000 oranında hastanede bürokrasinin azaltıldığını düşünmektedirler. -Hastalar 3.9274/5.000 oranında kendilerine sunulan bilgilendirme hizmetlerinden memnundurlar. -Hastalar 4.2419/5.000 oranında hastanede verilen temizlik hizmetlerinden memnundurlar. -Hastalar 4.3790/5.000 oranında kendilerine sunulan tedavi hizmetlerinden memnundurlar. -Hastalar 4.3118/5.000 oranında kendilerine gösterilen ilgiden memnundurlar. -Çalışanlar 3.4830/5.000 oranında hastanenin kalite ve hedefleri belirleyip iletme konusunda memnundurlar. -Çalışanlar 2.7831/5.000 oranında hastane yönetiminin sürekli gelişmeyi sağlamak konusundaki faaliyetlerinden memnundurlar. -Çalışanlar 2.4667/5.000 oranında hastane yönetiminin sağladığı iletişim ortamından memnundurlar. -Çalışanlar 2.8354/5.000 oranında hastane yönetiminin motivasyon larına yönelik faaliyetlerinden memnundurlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TOTAL QUALITY MANAGEMENT EDUCATION AT HOSPITALS AND TOTAL QUALITY MANAGEMENT STUDIES AT ANKARA SSK EYE HOSPITAL Mamur, Yasemin M.A, Department of Public Management Supervisor: Assoc. Prof. Gönül Ülker August 2002, 208 pages The study aimed to investigate the results of TQM studies which is one of the modern management techniques end result of developments parallel to health care sector, due to increasing importance of quality. At first, the related literature was searched thoroughly and information about TQM were collected. Theoretical data brought up the importance of establishing quality targets and standards, making continuous improvement, developing communication skills to have productive organization and increasing employee motivation in consideration. In the implementation phase, data were collected by surveys which was constructed by the researcher. The results obtained are related with the success of top management on establishing open, rapid and effective communication environment and on increasing employee motivation. Besides the affects ofVI TQM implementations on patients about bureaucracy, introducing information, taking care, clearance and adequacy of treatment were investigated. According to these findings, -Patients think that the bureaucracy in the hospital was decreased at rate 4.0484/5.000 -Patients are happy with being informed during treatment at rate 3.9274/5.000 -Patients are happy with cleaning services of the hospital, at rate 4.2419/5.000 -Patients are happy with treatment in the hospital at rate 4.3790/5.000 -Patients are happy with being taking care by the hospital during treatment at rate 4.31 1 8/5.000 -Employees are informed about quality targets and define them by top management at rate 3.483/5.000. -Employees are happy about continuous improvement implementations of top management at rate 2.783/5.000. -Employees are happy about communication environment of top management at rate 2.466/5.000. -Employees are happy about motivation implementations of top management at rate 2.835/5.000.