Fen, sosyal ve eğitim bilimi alanlarında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öğrenme biçimleri arasındaki farklılığın incelenmesi
Examining the difference of learning styles between the undergraduate students who study in science, social and educational science fields
  1. Tez No: 121933
  2. Yazar: ALTAY EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET Fen, Sosyal Ve Eğitim Bilimi Alanlarında Öğrenim Gören Üniversite Öğrencilerinin Öğrenme Biçimleri Arasındaki Farklılığın İncelenmesi Eren, Altay Yüksek Lisans, Program geliştirme Tez Danışmam: Doç. Dr. Emel ÜLTAMR TEMMUZ 2002 - xiii + 133 Sayfa Bu araştırmanın amacı, fen, sosyal ve eğitim bilimi alanlarında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin, öğrenme biçimlerinin incelenerek mevcut benzerlik veya farklılıkların belirlenmesidir. Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenme Biçimi Tercihleri Envanteri”(ÖBTE) aracılığıyla elde edilmiştir. ÖBTE'nin geliştirilmesi sürecinde, Felder-Silverman (1986)'ın, Barbe ve Milone (1980) 'un öğrenme biçimleri modellerinden ve Gardner (I983)'ın çoklu zeka kuramından yararlanılmıştır. Böylece“İşitsel”,“Görsel”,“Aktif' ve ”Düşünsel“ boyutlara ilişkin, 30'ar madde olmak üzere toplam 120 madde yazılmıştır.Maddeler uzmanlar tarafından ilgili oldukları boyutlarda, kapsam geçerliği açısından değerlendirilmişlerdir. Bu aşamadan sonra 120 maddeden oluşan 5'li Likert tarzı denemelik ölçek, Müzik (N=80), Resim (N=80), İşletme (N=80), Beden Eğitimi Öğretmenliği (N=80) ve Fen Bilgisi öğretmenliği (N=80) Bölümlerinde öğrenim gören toplam 400 son sınıf öğrencisine bir yönergeyle verilmiştir. SPSS 10.0 For Windows İstatistik yazılımı kullanılarak, her bir boyut için madde ayırıcılık analizi (Üst %27-Alt%27) yapılmıştır. Madde ayırıcılık analizlerinin sonucunda, boyutları oluşturan maddeler için hesaplanan T değerleri 214 serbestlik derecesinde P< 0.001 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bununla birlikte, ölçeğin geneli ve boyutları için hesaplanan iç tutarlılık güvenirlikleri de (C. Alpha) yeterli bulunmuştur. Bu sonuçlardan hareketle, her bir boyut için yüksek t değerlerine sahip 15 'er madde seçilerek, toplam 60 maddeden oluşan bir ”Öğrenme Biçimi Tercihleri Envanteri" (ÖBTE) meydana getirilmiştir. Araştırmaya, Eğitim bilimleri (N=70), Sosyal bilimler (N=78) ve Fen bilimleri (N=72) alanlarından toplam 220 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerden ÖBE aracılığıyla elde edilen veriler kullanılarak, F testleri ve Tukey (HSD) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examining The Difference Of Learning Styles Between The Undergraduate Students Who Study In Science, Social And Educational Science Fields Eren, Altay M. A. Thesis, Curriculum Development Advisor: Assc. Ph. D. Emel Ültanır JULY 2002 - xiii + 133 Pages The aim of this research is to determine differences or similarities, by examining the learning styles of undergraduate students who study in science, social and educational science fields. The data took place in research, were collected by Learning Style Preferences Inventory (LSPI) which developed by the researcher. It was utilised from Felder-Silverman (1986)' s, Barbe Milone (1980)'s learning style models and also Gardner (1983)'s theory of multiple intelligence to develop LSI. Thus, 120 items total were written for“Auditory”,“Visual”,“Active”and“Reflective”dimensions, by 30 items for each.Items were evaluated in the context of dimensions, for extent validity by the experts. Afterwards, five-point Likert style experimental scale,constituted 120 items, was given with an instruction to 400 final year (3rd., 4th. Year) students who study in Music (N=80), Painting (N=80), Business Administration (N=80), Science Teaching (N=80) and Physical Education (N=80) fields. Item discrimination analysis (upper b. 27 %, lower b. 27 %) was done for each dimension by using SPSS 10.0 for windows statistic program. As result of item discrimination analysis, T statistics had significant values at the PO.001 level of significance with 2,14 degrees of freedom. However, measuring internal consistency reliabilities (C. Alpha) for entire of the scale and also for each dimension, were high enough. So, it was formed as final instrument, a learning style inventory (LSI), which contained 60 items by choosing 15 items had high t values for each dimension. 220 students from Science (N=72), social (N=78) and educational science (N=70) fields, participated in the study. F tests and Tukey (HSD) statistic analysis were done by using the data respondents scored to LSI.