Avrupa Birliği ve Türkiye'de bölgesel politikaya yönelik devlet yardımları
State aids according to regional policies in Turkey and European Union
  1. Tez No: 121945
  2. Yazar: DİDAR KEDİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE'DE BÖLGESEL POLİTİKAYA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI Didar KEDİK İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos, 2003 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Elif DAĞDEMİR Dünyadaki ülkeler arasında gelişmişlik seviyelerinde farklılıklar vardır. Bu farklılıklar ülkelerde de bölgesel olarak ortaya çıkmaktadır. Her ülke bölgesel problemlerini ortadan kaldırmak için doğrudan ya da dolaylı devlet müdahalesine ihtiyaç duyar. Ülkelerin bu amaçla kullandıkları en önemli araçları devlet yardımlarıdır. Devlet özel sektörün ilgi göstermediği bölgesel sorunları ortadan kaldırmak için ekonomi içerisinde yer almak zorunda kalmıştır. Avrupa'daki en başarılı ekonomik ve siyasi entegrasyon olan Avrupa Birliği bölgesel sorunların giderilmesi için tüm üye ülkeler ile bölgesel politika altında ortak bir çalışma yapmaktadır. Her üye ülkenin sorunu haline gelen bölgeler arasındaki farklılıkların ortadan kaldırılabilmesi için Avrupa Birliği ortak hareket etmek zorundadır. Avrupa Birliği'nin genişleme süreci devam ettiği sürece bölgesel sorunların tamamen ortadan kalkması mümkün olmamaktadır. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde var olan bölgesel sorunlar tüm aday ülkelerde de görüldüğünden, Avrupa Birliği bu ülkelerin de bölgesel sorunlarının giderilmesi için bütçesinden kaynak ayırarak mali destek sağlamaktadır. Türkiye tüm aday ülkeler arasında bölgesel sorunları olan ülkelerden bir tanesidir. Bölgeler arasındaki farklılıkların giderilebilmesi için uzun yıllardan beri kalkınma planların da bölgesel politikalara yer vermiştir. Ancak bu politikalar olumlu sonuçlarını geç vermektedirler. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan tüm raporlar da Türkiye'nin bölgelerarası farklılıkları gidermeye yönelik bölgesel politikalar geliştirdiği ancak politikaların uygulanmasında başarılı olunamadığı belirtilmektedir. Türkiye bölgesel politikalarını etkin bir şekilde uygulaması halinde bölgesel sorunlarını çözümleyecek ve Avrupa Birliği üyeliğine bir adım daha yakınlaşmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT STATE AIDS ACCORDING TO REGIONAL POLICIES IN TURKEY AN» EUROPEAN UNION DidarKEDİK Supervisor: Asst Prof. Elif DA?DEMİR There have been differences in the levels of development of countries in all around the world. There are regional differences even in one single country as well. Every country therefore needs to interfere directly or indirectly for removing regional problems. For this purpose the most important tools are the state aids. States have been then found themselves in economy in order to solve regional problems that private sectors are not interested in. In the European Union, which has been the most successful economic and political integration yet, every member state has been working together to solve regional problems under the regional policies. The Union has to coordinate its efforts to remove these regional differences which also become problems of the member states. It seems impossible to eliminate these problems entirely as the Union enlarges. Since the candidate states have also these kinds of problems, the Union has to spare funds in its budget. Turkey is one of the country which has regional problems among all of the candidate countries. That is why regional policies has been put in every planning programs for years. But positive results have been slow. Every report of the Union states that Turkey has developed regional policies to eliminate regional differences but unsuccessful in implementing these policies. With the effective application of these policies, Turkey will solve regional problems and come closer to the full membership.