İzmir iç körfezinde mikrobiyolojik araştırmalar
- Tez No: 12197
- Danışmanlar: DR. SUZAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada İzmir iç Körfezi 'nin fekal kirlilik derecesi araştırılmış, bunun yanı sıra patojen bir bakteri grubu olan Salmanella'nın dağılımı, koliform bakterilerle olan ilişkisi ve önemi irdelenmiştir. Bu amaçla çeşitli kirletici kaynakların etkisinde iç Körfez "de 6 örnekleme istasyonu belirlenmiş, bunların 5 inde Fekal koliform, Total koliform ve Aerob total jerm; 3 ünde de Salmamtella grubu bakteriler.aranmıştır. Kasım 1989 - Haziran 1990 aralığında bu bakterilerin aylık değişimleri incelenmiştir. Elde edilen veriler, yerel ve uluslararası standart larla karşılaştırılmış, çalışılan bakterilerin birbirleriyle ilişkileri Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar maddeler halinde Bölüm 6 da sunulmuştur. Tartışma ve öneriler kısmında izmir iç Körfezi için bakteriyel kirliliğin boyutları, nedenleri ve doğurduğu sonuçlar değişik açılardan irdelenmiş, konu ile ilgili bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, level of fecal pollution in Izmir Bay is investigated. and moreoven, the dispension of SalffiaMtella which belongs to pathogenic bacteria group and the relation between SalmBmnelUa and coliform bacteria 15 examined. Six sampling stations which are polluted by different sources is choosen for the study Fecal coliform, Total coliform and Aerob total germ as searched in five stations out of six and bacteria belonging to Salanomclla group in three stations out of six. Variation of the bacteria was observed between November 1989 and June 1990. Obtained data was compared with national and international standarts. The relation among the bacteria was calculated using Spearman correlation coefficient. The results are given in section 6 as articles. The reasons, effect and distribution of the pollution is discussed considering different point of the view and also some suggestions are given in the discussion and suggestion section.