Toplam kalite yönetimi bakış açısıyla muharip tugayların 2'nci ve 3'üncü bakım kademelerine yönelik bir model önerisi
- Tez No: 159294
- Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin/organizasyonların sürekliliğini sağlamak ve dolayısıyla da daha etkin, sağlıklı, verimli ve karlı hale getirmek için modern yönetim yaklaşımlarından biri olan Toplam Kalite Yönetimi önem kazanmaktadır. insana değer veren, koşulsuz müşteri memnuniyetini ve çalışanların katılımı ve tatminini baz alan, sürekli iyileştirmeye ve geliştirmeye dayalı, sıfır hata/arıza/fireyi amaç edinen TKY anlayışı; insanlara sunulan her ürün ve hizmetin en kaliteli, en sağlıklı, en iyi şart ve ortamlarda, en az maliyetle ulaştırılmasını hedeflemektedir. Kalite; bir ürünün tasarımından üretilmesine, pazarlanmasından satışına, satış sonrası servis, bakım ve onarımı dahil, her süreçte, işletmede/organizasyonda çalışan en tepe yönetiminden, en alttaki personele kadar herkesin sorumluluğudur. Kalite, yapılan her faaliyette ve alanda, hayatımızın bir parçası ve sloganı haline gelmiştir. Günümüzde insanların aldıkları hizmet ve ürünlerden beklentileri yüksek seviyede olup, tatmin ve memnuniyet derecesi bu beklentilerin karşılanması durumuna bağlıdır. Bu yaklaşım ve bakış açısı sürekli değişen ve gelişen çevre ve teknoloji sonucu karşımıza çıkan belirsizliklerle baş edebilmemizde bir güç, güvenlik ve denge unsurudur. Bu belirsizlik ortamında, işletme/organizasyonun sürekliliğini, dinamizmini, karlılığını sağlayabilmesi TKY ilkelerinin uygulanmasına bağlıdır. TKY ilkeleri doğrultusunda, örgütün vizyon, misyon, temel değerleri ve hedefleri belirlenerek, kurum kültürünün oluşturulması gerekmektedir. Bir işletmede/organizasyonda üst yönetiminden, en alttaki çalışanına kadar herkesin, TKY felsefesini, ilkelerini benimsemiş olması ve bunu her faaliyette uygulaması önem taşımaktadır. Sadece belli birimlerin, kişilerin TKY'yi benimsemiş ve uygulaması yeterli değildir.ÖZET Günümüzde rekabet ortamı daha da acımasız hale gelmiştir. Güçlü olmak; kaynaklara sahip olmak, kontrol altında tutmak kadar onları rantıbıl kullanmak ve stoksuz, hatasız ürün/hizmet üretmek ve de eğitime, teknolojiye yapılan yatırımlara da dayanmaktadır. Bu hususların da gerçekleşmesi ise, ancak TKY anlayışı ile mümkündür. Askerlik mesleğinin ruhunda da, yapılan her faaliyette, kalite bir yaşantı biçimi haline gelmekte ve ön planda yerini almaktadır. Çalışma konusu olan muharip tugayların 2'nci ve 3'üncü kademelerinin verimlilik ve etkinliğinin, TKY bakış açısıyla ve yaklaşımıyla, artırabileceği de kaçınılmaz bir gerçektir. Bakım faaliyetlerinin iyileştirilmesine yönelik olarak bakım sisteminin, "insan ve süreç/teknoloji boyutlarının tahlili, analizi önem kazanmaktadır. Bununla birlikte bakım sisteminin, TKY ilkeleri çerçevesinde sorgulanması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, askeri alanda, Kara Kuvvetlerinin belkemiğini teşkil eden, ana manevra birliği olan, muharip tugaylarının muharebe etkinliğini ve muharebeye hazırlığının sürekliliğini sağlayacak olan, bakım sistemindeki olumsuzlukların ve aksaklıkların TKY bakış açısıyla giderilerek, iyileştirilmesi yönünde bir model önermek ve görüş bildirmek için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, Total Quality Management (TQM), one of the modern management approaches, gains importance in ensuring the perpetuity of businesses/organizations and making them more effective, robust, productive and profitable. TQM philosophy is based on unconditional customer satisfaction, employees' contribution and reassurance, continual improvisation and development. It also intends free from defects in production and distributing the product to customers with maximum eficiency and minimum cost. In TQM, providing the highest quality level in every process in an organization from designing the product and its production to its marketing and distributing it to final customer is the responsibility of everyone in this organization. Quality has become a part and motto of our daily life. Today customers' expectation from any product is very high and their satisfaction depends on product's performances. If the product performance is the higher than their expectation than they will become satisfied. By applying TQM principles in an organization, companies may have increased customer satisfaction and efficiency. Everyone in an organization from top to bottom should adapt to TQM philosophy and principles and be able to apply them in their tasks. In order to become a highly successful company which has some competitive advantages in a competitive business environment, companies should invest on human resources, new technology and TQM philosophy. Quality, which is also in the spirit of military profession, is becoming a lifestyle in every activity and taking part in foremost. It is an inevitable realitythat the productivity and activity of 2'nd and 3'rd maintenance workshops of combatant brigades can be enhanced by TQM approach. Analysis of both human resource and process/technology dimensions in the maintenance system is gains importance in the army. However, it is necessary that the maintenance system should be interrogated and evaluated in the frame of TQM principles. This study suggests a new model and reports an opinion by TQM perspective regarding the improvements of the maintenance system to provide action effectiveness and continuity for a battle preparation for the brigades, which are the main maneuver units and backbones of the Land Forces in the army.