Bankalarda performans değerlemeye yönelik bilgi sistemi
Information system for performance appraisal system in the banks
- Tez No: 122131
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ BANKALARDA PERFORMANS DEĞERLEMEYE YÖNELİK BlLGİ SİSTEM Özlem ORHAN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Meral AŞIKOĞLU İşin hacmi ve türü ne olursa olsun bir organizasyonun en önemli unsuru insandır. İnsan Kaynakları Yönetimi, yönetimin insan boyutuyla ilgilidir. İşyeri hakkında büyük beklentileri olan, değişen ve daha çok talep gören işgücü hızla ilerleyen teknolojiler ve uluslar arası etkiler işin doğasını değiştirmektedirler. İnsan Kaynaklarım motive ve memnun eden bir iş ortamı yaratmak ve sağlamak gün geçtikçe kritik hale gelmektedir. Bu yüzden, insan Kaynaklan Yönetimi günümüzde daha önemli hale gelmiştir. Performans değerlendirme bir organizasyonun yaşamsal fonksiyonu olan insanın gelişiminde kilit noktadır. Performans değerlendirme, ödüllendirme, terfi, transfer, tayin, işten çıkarma, İşe alma, kariyer gelişimi ve eğitim konularında karar almak gibi yönetimsel açıdan geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Son günlerde kamu ve özel sektörde yönetimin bir özelliği haline gelmiştir. Bu çalışmada özel bir bankada personel basan değerlendirme sistemi incelenmiştir. Ayrıca kamu bankalarında da uygulanan performans değerlendirme sistemi incelenmiş ve iki ayrı sektörde bulunan bankalar kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT INFORMATION SYSTEM FOR PERFORMANCE APPRAISAL SYSTEM IN THE BANKS. Özlem ORHAN Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences June 2002 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Meral AŞIKO?LU Regardless of size or type of business, people are the most important asset of any organization. Human Resource Management(HRM) is concerned with the“people”dimension in management. Changing and more demanding labor force with high expectations about the work place, rapitly advancing technologies, and international influ ences are changing the nature of the work itself. It is becoming increasingly critical to create and maintain a work environment that motivates and satisfies human rasources. This, Human Resources Management become more important today. Performance Appraisal is a key element in the use and development of an organization's most vital resource its employees. Performance Appraisal is used for a wide range of administrative purposes such as making decisions about promotions, rewards, transfers, layoffs, terminations, career, development, training and education and the recruiting of new employees. More recently, it has become a feature of management in both public and private sector. In this study, a Personnel Appraisal System was to examine private bank. Seperately performance appraisal system which has been practised in public banks was examined both public and private sector banks were compared in terms of performance appraisal system.