Türkiye'de askeri işçilerin çalışma koşullarının analizi
The Analyze of working conditions of the military workers in turkey
  1. Tez No: 122154
  2. Yazar: M. HAKAN AKTAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜKET SARACEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TÜRKİYE'DE ASKERİ İŞÇİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARININ ANALİZİ M.Hakan AKTAŞLIOĞLU İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2002 Danışman: Prof.Dr.Nüket SARACEL Türkiye, jeopolitik konumu itibariyle, bölgesel etkinliği yüksek bir ülke olmak zorundadır. Bunun için de güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olması gerekmektedir. Ülkemizin güvenlik ve savunmasında ihtiyaç duyduğumuz her türlü savunma teçhizatının üretimiyle ve hizmetlerin planlanmasıyla ilgili bütün endüstriyel iş kollarını kapsayan bir organizasyon olan savunma sanayiimizde faaliyet gösteren insan gücü, diğer sektörler gibi vazgeçilmez bir faktördür. Milli savunma işkolunda çalışan işçiler diğer işkollarına göre ülkemizin savunmasında kullanılan silah ve teçhizatın üretimini yapmaları nedeniyle önemli sorumluluklar yüklenerek kendilerini daha özverili çalışmak zorunda hissetmektedirler. Ancak çalışanlar olarak işverenden talepleri diğer işkollarından farklı değildir. Bunlar, sosyal haklarının çoğaltılması, ücret artışları, çalışma sürelerinin azaltılması, iş güvencesinin sağlanması gibi bilinen taleplerdir. Yurtiçindeki askeri fabrika ve askeri işyerlerinde çalışan Milli Savunma işkolu dahilindeki askeri işçilerin çalışma koşulları, diğer işkollarında çalışanların çalışma koşullarına göre biraz daha iyi seviyededir.Ülkemizin bulunduğu ekonomik kriz ortamında, askeri işçilerin bireysel mutluluk ve refah seviyesini en üst düzeye çıkarmak amacına yarayan ücret düzeyleri diğer kamu çalışanlarına göre daha iyi durumdadır. Mevcut kazanılmış hakların korunması ve geriye gidişlerin önlenmesi toplu iş sözleşmelerinin bağıtlanması sürecindeki en önemli taleplerdir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, işyeri, askeri işyeri, işveren, işveren vekili kavramları ile, askeri işyerlerinde işveren ve işveren vekilinden ne anlaşıldığına değinilecek ve askeri işyerlerinde çalışanların statülerinden bahsedilecektir. İkinci bölümde, askeri işyerlerinde çalışma süreleri, izinler, gelişme olanakları, yönetime katılma ve disiplin konuları incelenmiş, mevcut toplu iş sözleşmesi koşullan ve uygulama usulleri yönünden konu değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde ise askeri işkolunda çalışan işçiler üzerinde yapılan anket sonuçları değerlenerek, işçilerin genel ve ekonomik durumları ile çalışma koşulları hakkındaki görüş ve önerileri ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE ANALYZE OF WORKING CONDITIONS OF THE MILITARY WORKERS IN TURKEY M.Hakan AKTAŞLIO?LU Department of Management Afyon Kocatepe University, The institute of Social Sciences May 2002 Advisor: Prof.Dr.Nüket SARACEL Turkey has to be a high regional activity and geopolitical location. Turkey has got powerful armed forces because of these reasons. The defence industry produces and plans interested in defence equipments for Turkey security and defence what we required. The defence industry is an organisation which includes all industrial branches and by the way man-power who works in defence industry might not given up such as other sectors. The workers which work for national defence branch feel to work more self-sacrificing themselves and they have important responsibilities than other sectors because of they produce weapon and equipment to defence our country. But as the workers their demands are not different than other job branches. As known these are to increase social rights and fees, to deacrease working times, to obtain work guarantee. The military workers who work in military factories and offices for national defence job branche in the country have better working conditions than the workers who work in other job branches.IV Turkey's economical chrisis ambience, fee levels of military workers to up comfort level and individual happiness as a respect are better than other public workers. To protect of exist acquired rights and to prevent loses are the most important claims during collected work aggreement. This thesis has got three part. At first part, establishment,military establishment, employer, employer's representative concepts, and what the people understood about employer and employer's representative who work in military establishments and situations of workers had been mentioned. At second part, working times in military establishments, permissions, development possibilities, to join direction and discipline themes have been examined, and these concepts had been utilized as respect of exist collected work aggreement, its conditions and procedures of application. At third part, an investigate results had been utilized which has been done with workers in military sector. Eventually, working conditions of workers, general and economical situations interested in their opinions and suggestions had been exhibited.